Kızamık bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Kızamık hastalığı, çocukların bağışıklık sistemini 3 yıl zayıflatıyor. Yapılan araştırmalar göre, hastalık vücudun enfeksiyonlara karşı direncini de engelliyor

13 Mayıs 2015, Çarşamba 15:38
A A
Kızamık bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Aşılamayla önüne geçilebilen hastalıklar arasında yer alan kızamık, aşı olmayan çocukların bağışıklık sistemini 3 yıl zayıflatıyor. ABD'deki Princeton Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, kızamığın çocukların bağışıklık sistemini sanıldığı gibi 1-2 ay değil, 3 yıl zayıflattığını ortaya koydu. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÇÖKERTİYOR

Kızamık virüsünün, aşı olmayan çocuklarda bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan lenfosit T hücrelerine saldırıp yok ettiği belirten bilim adamları, bu durumun uzun vadede vücudun enfeksiyonlara karşı direncini engellediğini de dikkat çekti. Kızamık virüsünün yok ettiği lenfosit T hücrelerinin, yeniden oluşmasının yaklaşık 1-2 ay sürdüğünü belirten bilim adamları, yeniden oluşan hücrelerin, sadece kızamık virüsüyle mücadele edebildiğini, diğer virüslere karşı etkisiz kaldığını vurguladı.

ÇOCUKLAR ENFEKSİYONLARA AÇIK HALE GELİYOR

Çocuklardaki ölüm ve kızamık oranlarını da mercek altına alan bilim adamları, İngiltere, Galler ve Danimarka'da 1-9, ABD'de de 1-14 yaşlarındaki çocukların aşı kayıtlarını inceledi. Yapılan araştırmalarda bağışıklık sisteminin zayıflamasının çocukların başka bir virüsün yol açtığı enfeksiyonlardan ölüm riskini de artırabileceği tespit edildi. 

ETKİN KORUMA İÇİN AŞI ŞART

Sonuçları ‘Science’ dergisinde yayımlanan araştırmanın kızamığın düşünülenin tersine bağışıklık sistemini zayıflattığını ve aşının sadece kızamıktan değil başka hastalıklardan ölüm riskini de azalttığını gösterdi. Kızamık aşısı hastalığın daha hafif atlatılmasını ve bir daha bu hastalığa yakalanmamayı sağlıyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.