Kızıl gezegene hücum: ABD keşif aracı gönderecek

Dünya ve Mars’ın uygun konuma gelmesi nedeniyle uzay trafiği yoğunlaştı. Dün başarılı bir fırlatma gerçekleştiren Çin, BAE’nin ardından bu hafta Mars’a uzay aracı gönderen ikinci ülke oldu. Gelecek hafta ise ABD, Kızıl Gezegen’e bir keşif aracı gönderecek.

24 Temmuz 2020, Cuma 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda uzay yarışında ABD ve Rusya ile rekabete giren Çin dün; Mars’ın yörüngesine yerleşecek bir uyduyu ve yüzeyine inecek bir keşif aracını taşıyan Long March-5 adlı roketi uzaya gönderdi.

 Uzayı konu alan bir şiire atfen Tianwen-1 (Cennete Sorular) ismi verilen Mars misyonunda; uzay aracının önce Mars yörüngesine girmesi, ardından Kızıl Gezegen’e iniş yapması ve keşif aracını yüzeye bırakması hedefleniyor. 55 milyon kilometrelik yolculuğun yedi ay sürmesi, Mars’a inişin şubat ayında gerçekleşmesi planlanıyor.

Yüzeye indirilecek altı tekerlekli ve dört güneş paneline sahip 240 kilo ağırlığındaki keşif aracının üç ay boyunca Mars’ta inceleme yapması öngörülüyor. Keşif aracı Kızıl Gezegen’in yüzeyini ve atmosferini analiz edecek, fotoğraf çekecek, harita çıkaracak ve Mars’ta eskiden yaşam bulunup bulunmadığına dair bilgi toplayacak.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de pazartesi günü Mars’a uydu göndermişti. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise 30 Temmuz’da Mars’a bir keşif aracı daha göndermeyi planlıyor.

Mars’a daha önce ABD, Rusya, Hindistan ve Avrupa’dan uzay aracı gönderilmişti. İnsan yapımı bir aracın ilk kez 1964’te ziyaret ettiği Mars’a yoğun ilginin arkasında Dünya’ya yakınlığı ve benzerliği yatıyor. Kızıl Gezegen’deki olası yaşam koşullarını incelemek için 60’lı yıllardan beri keşif aracı gönderen ABD, önümüzdeki 15 yıl içinde insanlı bir yolculuk yapmayı da planlıyor.

Mars rekabetine sonradan dahil olan Çin ise 2011’de Rusya ile ortak bir projeye imza atmıştı. Fakat Rus yapımı araç Pasifik Okyanusu üzerinde infilak etmişti. Dünya ile Mars’ın en yakın olduğu dönem olması nedeniyle bu ay peş peşe uzay araçları fırlatılırken, ABD’nin 30 Temmuz’da göndereceği Perseverence (Sebat) keşif aracı insanlı yolculuk için uygun yer arayacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER iPhone 12 ailesinin Türkiye fiyatları ortaya çıktı