Kızılay'a kurban vekaletine büyük ilgi

Kızılay'a kurban vekaletine büyük ilgi

Geçen yıl 80 bin kişinin kurban kesimi için vekalet verdiği Kızılay, bu yıl 100 bin vekalet bekliyor

18 Ağustos 2017, Cuma 16:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Geçen yıl 80 bin kişinin kurman kesimi için vekalet verdiği Kızılay, bu yıl 100 bin vekalet bekliyor. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, bu yıl 100 bin kurban vekaletiyle elde edilecek etlerin 650’şer gramlık konserve halinde Türkiye dahil 31 ülkede 1 milyon 950 bin ihtiyaç sahibine ulaşacağını söyledi.

Kurbanlık hayvanların kesimi için Kızılay’ın sözleşme imzaladığı Et ve Süt Kurumu’nun Sincan’daki kombinasına ziyarette bulunan Kerem Kınık, şu ana kadar yapılan bağışların geçen yılın çok üstünde olduğunu söyledi. Kızılay olarak 100 bin vekalet talebini karşılamak üzere anlaşma yaptıklarını belirten Kınık, “Şu ana kadar çok iyi gidiyoruz. Bu yüzden vekalet vermek isteyen vatandaşlarımızın son günü beklememesini rica ediyorum” diye konuştu.

“Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganıyla hareket ettiklerini belirten Kınık, bunun için aldıkları vekalet karşılığı İslami usullere göre kestikleri kurbanları 650’şer gramlık konserve haline getirerek yıl boyu ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını kaydetti.

Yurtiçinde geçen yıl 740 lira olan vekalet bedelini bu yıl 735 lira olarak belirlediklerini vurgulayan Kerem Kınık, yurtdışındaki kesimler için ise vekaletin 500 lira olduğunu anlattı.


KREDİ KARTINA 4 TAKSİT 


Kınık, vatandaşların 168 ücretsiz Kızılay çağrı ve bağış hattından, Kızılay ortak bağış hesabı bulunan bankalardan, www.kizilay.org.tr adresinden ya da Kızılay’ın ülke genelindeki şube ve temsilciliklerinden makbuz karşılığı vekâlet verebileceğini ifade etti. Kurban bedellerinin kredi kartına 4 taksit halinde ödenebileceği bilgisini veren Kınık, “Kesim işlemi sırasında din görevlisi tarafından dua okunur. Kızılay görevlisi tarafından vekaleti veren bağışçıların isimleri tek tek yüksek sesle okunur. Tüm süreç noter tarafından izlenir ve kayıt altına alınır” diye konuştu.
 

HANGİ ÜLKELERDE KESİM YAPILIYOR? 


Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Sırbistan’ın aralarında bulunduğu Balkan ülkeleri; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Gine, Kamerun, Burkina Faso, Uganda, Kenya, Somali ve Cibuti’nin aralarında bulunduğu Afrika ülkeleri; Pakistan, Bangladeş, Kırgızistan, Tataristan ve Afganistan’ın yer aldığı Asya ülkeleri; Filistin, Irak, Lübnan, KKTC, Suriye ve Yemen’in aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 31 ülkede ihtiyaç sahipleri için de Kızılay’a kurban vekâletlerini verebiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! 2020 yılı büyüme rakamları açıklandı