'Kızılaycılık' seçmeli ders olacak

'Kızılaycılık' seçmeli ders olacak

Türk Kızılayı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılacak protokolle "Kızılaycılık" konusunun seçmeli ders olarak müfredata girmesi planlanıyor

30 Mart 2016, Çarşamba 16:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türk Kızılayı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında yapılacak protokolle "Kızılaycılık" konusu ilköğretimde seçmeli ders olarak müfredata girecek.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında müfredatta yer alması öngörülen Kızılaycılık dersinde afet, kan bağışlama, ilk yardım, insani yardım çalışmaları ele alınacak ve sınavlarda da soru yöneltilecek. Derste Kızılay görevlileri ilk yardımı uygulamalı olarak anlatacak.

Türk Kızılayı Başkan Vekili Kerem Kınık, kurumun 2020 Eylem Planı kapsamında, afetlerle ilgili yeni bir stratejisinin olduğunu belirtti.

AMAÇ, TOPLUMDA AFET BİLİNCİ OLUŞTURMAK

Kınık, "Afetler olduktan sonra yapılan müdahalelerde harcanan 7 lira ile afet olmadan önce riskleri azaltmaya yönelik harcanan 1 lira aynı eşdeğer etkiyi gösteriyor sahada. Toplumda temel afet bilinci oluşturulması için seferberlik halinde halka yönelik eğitimler verilecek" dedi.

Kınık, "Özellikle okullarda Kızılaycılığın resmi müfredata alınması için Milli Eğitim Bakanlığı ile şu an bir protokolümüz söz konusu. Kızılaycılığın, seçmeli ders olması için görüşmelerimiz sürüyor. Kızılaycılık, afet, kan bağışlama, ilk yardım, insani yardım çalışmaları okullarımızda çocuklarımıza okutulacak, imtihanlarında sorulacak bir müfredat haline geliyor" diye konuştu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ayak bileğindeki şişlik kolesterol habercisi olabilir