Kızkalesi Plajı Türkiye'nin en temiz plajları arasında gösterildi

Mersin'in, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan turizm merkezi Kızkalesi, tatil organizasyonu yapan internet sitelerince, en temiz plajlar arasında gösterildi.

24 Temmuz 2020, Cuma 16:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mersin'in önemli turizm merkezlerinden biri olan Kızkalesi, Erdemli'ye 23, Mersin'e 60 km mesafede bulunuyor. Tarihi adı da Korykos. 1992 yılına kadar köy iken aynı yıl içerisinde kasaba statüsüne alındı ve belediyelik oldu.


Kızkalesi, tarih içinde Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlılar'ın hakimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesi. Yapılan ilk kazılarda buraya ilk yerleşimin MÖ. 4. yüzyıla ait olduğunu gösteriyor. Ünlü tarihçi Herodot, bu şehri Georges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu yazar. Milattan sonra 72 yılında Roma hakimiyetine giren Kızkalesi, 450 yıl Roma yönetimine bağlı kalmıştır.

Bu dönemde zeytincilikte büyük bir gelişme göstermiş ve zeytinyağı ihraç merkezi olmuştur. Bizanslılar döneminde Arap saldırılarına karşı çevresi surlarla çevrildi. Daha sonra burası Selçuklular'ın ve Kilikya Ermeni Krallığı'nın eline geçti. Ermeniler'in 14. yüzyılda artan Karamanoğlu saldırıları nedeniyle Kıbrıs Krallığı'na sattığı ve önemli bir ticaret limanı olan Kızkalesi, 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından ele geçirilmiş ve yeniden imar edilmiştir.

1471'de Osmanlılar'ın eline geçen Kızkalesi bu dönemde önemini kaybetmeye başladı. Cem Sultan, 1482 yılında, Rodos Şövalyeleri'nin yolladığı gemiye binmeden önce bir süre burada kaldı. Tarihî yapı Kız Kalesi'nden adını alan Kızkalesi'ndeki ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanılmakta. Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu kaleye, Kızkalesi denilmekte. Son yıllarda restore edilen Kızkalesi, sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metre.

Kızkalesi'nde eski dönemlerden kalma 4-5 tane kilise bulunmakta. Su kuyuları ve sarnıçların yanında, Lemas Çayı'ndan su kemerleri ile getirilen sular, Kızkalesi'nin su ihtiyacını karşılamakta. Büyük kiliseye giden taş döşeli Kutsal Yol'da, yol boyunca dizilmiş irili ufaklı lahitler görenleri hayrete düşürüyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yer alan, Türkiye'nin ismini dünyaya duyuran eşsiz Kızkalesi Plajı, tatil organizasyonu yapan internet sitelerince, en temiz plajlar arasında gösterildi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adeta çölde bir vaha gibi! Afyonkarahisar'ın Balıklı Gölü