KKTC'de asrın su temini projesinde sona gelindi

Su Temin Projesi'nde deniz ve karadaki altyapı çalışmaları son aşamaya geldi. Karadan 5 km açıkta deniz geçişi isale hattının son 500 metrelik kısmı da bugün düzenlenen törenle monte edildi. Bir sonraki aşama ise, bugün monte edilen borunun denize batırılması, borulardaki deniz suyunun boşaltılması ve tatlı suyun verilmesi olacak

07 Ağustos 2015, Cuma 17:35
A A
KKTC'de asrın su temini projesinde sona gelindi

Suyun ilk etapta Başkent Lefkoşa’ya Ekim ayı sonuna kadar verilmesi hedefleniyor. Karadaki isale dağıtım hatlarının %52’si tamamlandı. 500 metrelik su boru hattının montajı bugün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, TC Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz ve Deniz İsale Hattı’nın ihalesini üstlenen iki şirketten biri olan Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Orhan Kalyoncu ve diğer yetkililer katıldı.

EROĞLU:"KKTC GIDA ÜRETİM VE  İHRACAT MERKEZİNE DÖNÜŞECEK"

Projenin nasıl hayat bulduğu hakkında bilgi veren Eroğlu, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanı iken İstanbul’da adalara boru ile su temin etmeye başladıklarını, bunun üzerine KKTC’den bir bakanın benzer yöntemle KKTC’ye su getirilmesini istediğini, kendisinin de o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu aktardığını, Erdoğan’ın da "zamanı gelince yaparız" yanıtını verdiğini anlattı. Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde konuyu 2005’te tekrardan gündeme getirdiğinin altını çizen Eroğlu, "Bu projenin mimarı Recep Tayyip Erdoğan’dır" dedi. Projenin uygulanan yöntem ve mesafe açısından dünyada bir ilk olduğunu kaydeden Eroğlu, borunun denizin yüzeyinden 250 metre altında tutulabilmesi için 8 ve 16 tonluk şamandra ve 120 tonluk  tespit blokları kullanıldığını anlattı.

1,6 MİLYAR TL MALİYETİN TÜMÜ TÜRKİYE TARAFINDAN KARŞILANDI

KKTC’de inşa edilen Geçitköy ve TC’de inşa edilen AlaköprüBarajı arasında inşa edilen 80 km’si deniz içinde 107 km’lik boru hattı ile yılda 75 milyon ton suyun KKTC’ye iletileceğini belirten Eroğlu, projenin 1.6 milyar TL’lik maliyetinin tümünün TC tarafından finanse edildiğini söyledi. Proje kapsamında KKTC tarafına en modern teknolojiye sahip arıtma sistemi kurduklarını da belirten Eroğlu, KKTC’de Devlet Su İşleri tarafından yürütülen  ana isale hatlarının döşenmesi çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

Eroğlu "Kıbrıs’a hayat verecek bir proje" dedi. Projenin biri Malezya, diğeri ise "Kalyon İnşaat" isimli bir Türk şirket tarafından yönetildiğini belirten Eroğlu, projenin söz konusu şirketleri adına büyük bir referans olduğunu kaydetti. Projenin kullanılan yöntem açısından dünyada bir ilk olduğuna atıfta bulunarak Türkiye’nin teknoloji ihraç eden bir noktaya geldiğini belirten Eroğlu, Türkiye’nin baraj ve gölet inşa etme rekorunu kırdığını ifade etti. Eroğlu, projede kullanılan yöntemin dünyanın farklı bölgelerinde de yakın zamanda kullanılmaya başlanacağına inandığını söyledi.

SUYUN KULLANIMI

Projenin, Kıbrıs Türk halkının 2050’ye kadar su ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlandığını kaydeden Eroğlu, suyun yarısının kullanım, diğer yarısının tarımsal amaçlı öngörüldüğünü söyledi. Tarım alanında suyun kullanımının damla sulama yöntemi ile olacağını kaydeden Eroğlu, bu amaçla 12 uzman elemanın eğitildiğini kaydetti. Eroğlu "KKTC gıda, üretim ve  ihracat merkezine dönüşecek" dedi. Projenin siyasi öneminin de büyük olduğunu ifade eden Veysel Eroğlu,  "Kıbrıs Türk halkının adada ilelebet hür yaşaması için can suyu niteliğinde olduğunu" söyledi.

MÜZAKERELERE OLUMLU ETKİ YAPAR

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelere projenin olumlu etki yapacağına inandığını kaydeden Eroğlu, KKTC’nin güçlenmesinin müzakerelerde Kıbrıs Türklerinin yararına olacağını belirtti.

GEREKİRSE 2. HAT DÖŞENECEK

Güney Kıbrıs’a su verilmesi olasılığıyla ilgili bir soruya karşılık da Eroğlu, buna KKTC hükümetinin karar verebileceğini, gerekmesi halinde 2’nci hattında döşenebileceğini söyledi. KKTC’de ana isale hatlarının da tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Eroğlu, Lefkoşa hattının tamamlandığını, 29 Ekim’e kadar Lefkoşa’ya su verilebileceğini belirtti. Eroğlu, 31 Aralık’a kadar da KKTC geneline su verilmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

ELEKTRİK DE GELECEK

Veysel Eroğlu, bir soru üzerine, "Elektrik de gelecek" dedi. Basın açıklamasının ardından son borunun bağlantısı yapıldı ve suya indirildi. Eroğlu ve Sennaroğlu, borunun denize indirilmesinin ardından Norveç bandıralı gemiden helikopterle ayrıldı. Eroğlu, törenin ardından devlet ve hükümet yetkililerini ziyaret edecek, akşam saatlerinde de KKTC’den ayrılacak.

Ali RUHLUEL / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.