KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimine corona virüs ertelemesi

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimine corona virüs ertelemesi

KKTC, 26 Nisan'da yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimini corona virüs nedeniyle 11 Ekim'e erteledi.

19 Mart 2020, Perşembe 16:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs tüm dünyada alınan tedbirlerin artırılmasına sebep olurken; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden önemli bir karar geldi. KKTC Meclisi, 26 Nisan'da yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçiminin koronavirüse yönelik tedbirler nedeniyle 11 Ekim'e ertelenmesi kararı aldı.

Cumhuriyet Meclisi, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle olağanüstü toplandı. Toplantıda seçimlerin 11 Ekim'e ertelenmesine karar verdi. Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan oylamada, oy çokluğu ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 11 Ekim'e ertelenmesi kararı aldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın da görevine 6 ay süre daha devam etmesine karar verildi.

'Akıncı Kıbrıs konusunda adım atmayacak' 

Meclis'te konuşan Başbakan Ersin Tatar, "Böyle bir ortamda seçim konuşulamazdı. Dolayısıyla erteleme gündeme geldi" dedi. Seçimlerin ertelenmesi ile ilgili çalışma yapan Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, "Kimsenin Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünecek hali yoktur. 6 ay daha görevde kalacak Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs konusunda veya başka konularda adımlar atmayacak. Bu konuda da bir görüş birliği oluştu" dedi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Evde kalın" çağrısı yapıldı: Yeni varyant daha ölümcül olabilir