KKTC'de ezan tartışması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bir mahkemenin aldığı karar tartışma yarattı. Lefke ilçesindeki kaza mahkemesi, üç camide sabah ezanının hoparlörden okunmasını yasakladı

06 Kasım 2015, Cuma 18:20
A A
KKTC'de ezan tartışması

Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan Sabah ezanının hoparlör gibi ses yükseltici cihazlarla okunmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme verdiği ara kararla, Lefke’de bulunan Şeyh Nazım Camii, Pir Paşa Camii ve Aşağı Camii’de sabah ezanının ve duaların hoparlörle okunmasını yasakladı.
Mahkemenin kararı basına "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ezan yasaklandı" şeklinde yansıdı.

Bunun üzerine Din İşleri Başkanı Talip Atalay yazılı bir açıklama ile haberlere tepki gösterdi.

Mahkeme kararına göre muhatabın Din İşleri Başkanlığı değil Vakıflar İdaresi olduğunu belirten Atalay, bu nedenle kararın kendileri açısından bağlayıcı olmadığını dile getirdi.

Talip Atalay, "Kıbrıs’ta ezanın yasaklandığı" şeklinde yaratılan algının doğru olmadığını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Asırlardır olduğu gibi bugün de Kıbrıs’ımızda ezanlar okunmaya devam etmektedir. Kıbrıs Türkü bu konuda duyarlıdır. KKTC’de ezanın susturulması asla söz konusu değildir ve olamaz. Camilerimizden ezanlarımız aynı şekilde okunmaya devam edecektir."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Antalya'da YÖK protestosuna polis müdahalesi