Klimt’in 'Çiçek Bahçesi' tablosu rekor fiyata satıldı

Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in "Bauerngarten (Çiçek Bahçesi)" adlı eseri, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu

03 Mart 2017, Cuma 09:44
A A
Klimt’in 'Çiçek Bahçesi' tablosu rekor fiyata satıldı
Sotheby’s Müzayede Evi’nin Avrupa’dan sorumlu Başkanı Helena Newman, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından biri kabul edilen Klimt’in 1907’de tamamladığı eserin 59,3 milyon dolara satıldığını açıkladı.

EN YÜKSEK FİYATA ALICI BULAN ÜÇÜNCÜ ESER

Klimt’in rengarenk çiçekleri resmettiği yağlı boya tablosu, 110x110 santimetre boyutlarında. "Çiçek Bahçesi", hem Klimt’in en yüksek fiyata satılan manzara resmi hem de Avrupa’da en yüksek fiyata alıcı bulan üçüncü eser oldu. 2010’da Alberto Giacometti’nin "Walking Man (Yürüyen Adam)" adlı heykeli 79 milyon dolara, 2002’de de Peter Paul Rubens’in "The Massacre Of The Innocents (Masumların Katli)" adlı tablosu 60 milyon dolara satılmıştı.

TOPLAM SATIŞ 240,8 MİLYON DOLARI GEÇTİ

Sotheby’s Müzayede Evi’nin düzenlediği açık artırmada toplam satış ise 240,8 milyon doları geçti. Müzayeve Evi, bu rakamın şimdiye kadar Londra’daki açık artırmalarda elde edilen en yüksek satış tutarı olduğunu belirtti.

AÇIK ARTIRMADA SATILANLAR

Açık artırmada Pablo Picasso’nun "Tomato Plant (Domates Bitkisi)" 21 milyon dolara alıcı buldu. Christie’s Müzayede Evi’nin salı günkü açık artırmasında da Paul Gauguin’in "Te Fare" (Ev) adlı tablosu 25,2 milyon dolara, Rene Magritte’nin "La Corde Sensible" adlı eseri de 17,9 milyon dolara satılmıştı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.