Klipte yetişkin film yıldızı oynadı, İran'da tutuklamalar başladı!

Yetişkin film yıldızının bir müzik klibinde oynaması İran'da büyük tepki çekti. Bu olayla çalkalanan İran'da, Tahran yönetiminin tepkisi de sert oldu. İran polisi harekete geçerek tutuklamalara başladı.

13 Mart 2021, Cumartesi 09:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Asıl adı Sasan Yaftheh olan ve Sasy sahne adıyla tanınan rapçi, yeni şarkısının klibinde ABD'li yetişkin filmi yıldızı Alexis Texas'a yer verdi. 32 yaşındaki rap'çinin 'Tahran Tokyo' adlı parçasına çektiği klip, YouTube'da iki günde 1 milyon izleyici sayısına koşuyor.

3 dakika 31 saniye süren klipte, 35 yaşındaki ABD'li yetişkin filmi yıldızının giydiği pardesüyü yavaşça çıkardığı ve siyah dar elbisesiyle rapçinin yanında dans ettiği görünüyor. İran Görsel-İşitsel Medya Denetleme Kurulu, çıplaklık içermese bile 'müstehcen' içeriği nedeniyle çocukları korumaya ilişkin kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle klibi yasakladı.

Ayrıca yetkililer klibin ilk başta yayımlandığı yerel multimedya paylaşım uygulaması Rubika hakkında da soruşturma başlattı. İranlı gazeteci Emily Amraee, 1 Mart'taki Twitter paylaşımında Sasy'nin klibine sert eleştiri getirerek "Çocuk felcinden daha tehlikeli" dedi.

Gazeteci, klibi izleyen çocukların porno yıldızının adını internette aratarak müstehcen içeriklere ulaşabileceğini, çoğu gencin artık internet filtreleme ve denetleme sistemlerini aşmayı öğrendiğini belirtti.

Tepkilerin yükselmesiyle Tahran yönetimi gözaltılara başladı. İran polisi, Sasy'nin yapımcıları Muhsin ve Behruz Manuçeri kardeşleri güneydeki Şiraz kentinde gözaltına alıp tutukladı.

Tutuklamayı Sasy'nin menajeri Ferid Refahi doğrularken, yerel medya Manuçeri kardeşlerin başkent Tahran'da mahkemeye çıkarılacağını bildiriyor.

Şu anda ABD'nin California eyaletinde yaşayan rapçinin “Gentleman” parçasına çektiği klip YouTube'da 18 milyon görüntülenme almıştı. İranlı şarkıcı, 2009 yılında İran'ı terk etmişti. 32 yaşındaki şarkıcının videolarının yayınlanmasına İran'da izin verilmiyor, ancak çoğu Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya aracılığıyla paylaşılıyor.

Bazıları daha katı çevrimiçi sansür talep etse de, diğerleri kısıtlamaların tam tersi bir etkiye sahip olduğunu savunuyor çünkü pek çok insan VPN'ler ve anti-filtreleme yazılımları aracılığıyla bunlardan kaçmayı beceriyor. İran hükümeti uzun süredir YouTube ve Facebook'tan Twitter ve Telegram'a kadar birçok web sitesine ve sosyal medya platformuna erişimi engelledi. Ancak raporlara göre, 'Tahran Tokyo' adlı videodan alıntı, şu anda yetkililer tarafından soruşturma altına alınan Rubika adlı bir uygulamada yayınlandı.

Sasy'nin şarkıları ilk kez tepki çekmiyor. Daha önce 2019'da eğitim bakanı tarafından şarkılarından birinde dans eden okul formalı çocuklarının videosunun 'rahatsız edici' olarak tanımlanmasıyla incelemeye alınmıştı. Başka bir olayda ise Sasy, bir alışveriş merkezinde halka açık gösteriler sahneledikten sonra, 'halkın huzurunu bozmak' suçundan tutuklanmıştı.

Öte yandan, rapçinin takipçileri parçaya ve klibe büyük ilgi gösterdi. 10 Mart Çarşamba günü YouTube kanalına yüklenen video, iki günde 810 binden fazla izlendi.

Milliyet

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İrem Sak: Benim hiç otomobilim olmadı