KOAH çocuklukta başlıyor

KOAH çocuklukta başlıyor

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, solunum hastalıklarının önlenebilir ve korunulabilir hastalıklar olduğunu belirterek çocukluk döneminde başlayan hastalık seyrinin erişkinlikte ortaya çıktığını belirtti

05 Eylül 2015, Cumartesi 17:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

3900 üyesi ile Göğüs Hastalıkları alanında en büyük dernek olan Türk Toraks Derneği tarafından, 3-6 Eylül 2015 tarihleri arasında Kapadokya’da düzenlenen 'Çocukluktan Erişkinliğe Obstrüktif Akciğer Hastalıkları Sempozyumu'nda 'obstrüktif akciğer hastalıklarının çocukluktan erişkinliğe uzanan seyri' tartışıldı.

Sempozyumda açıklamalarda bulunan Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, derneklerinin 4 bini aşkın üyesi ile akciğer hastalıkları camiasının en büyük derneği olduğunu söyledi. Solunum hastalıklarının önlenebilir ve korunulabilir hastalıklar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yorgancıoğlu "Sağlığın sosyal belirticilerine duyarsız kalmıyoruz. Bu hastalıkların çocukluk döneminden başladığı ve erişkinlikte ortaya çıktığı görülmektedir. Bu sempozyumda hem dünya hem de Türkiye'de yaşam kalitesini ve süresini etkileyen en önemli rahatsızlıkların başında gelen obstrüktif akciğer hastalıklarının çocukluktan erişkinliğe uzanan sürecini tartışıyoruz. Bu hastalıklar çok önemli halk sağlığı sorunudur" dedi.

'SİGARANIN BİR TANESİ BİLE ZARARLI'

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, astım veya KOAH hastalıklarına yakalanmada sigaranın en büyük etken olduğunu söyledi. Prof. Dr. Köktürk şöyle konuştu:

"Aslında KOAH bir erişkin hastalığı değil, KOAH'ı iyi sorgulamak istiyorsanız çocukluk öykülerine bakmanız gerekir. Bebek henüz dünyaya gelmeden önce anne sigara içmiş mi bebek karnında iken anne sigara içmiş mi? Babaanne, anneanne sigara içmiş mi? Eğer anne gebe iken on tane sigara içiyorsa on yıl sonra KOAH olma şansı yüksek olur. Sigaranın güvenli sayısı yok, sigara hiçbir zaman önerilmez bir tanesi bile zararlıdır."

'DÜNYADA 300 MİLYON ASTIM HASTASI VAR'

Türk Toraks Derneği Astım-Alerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Gül Karakaya da dünyada yaklaşık 300 milyon astım hastası bulunduğunu, bunun on yıl içerisinde 400 milyona çıkmasının beklendiğini söyledi. Prof. Dr. Karakaya, her 100 çocuğun 10'unda, her 100 yetişkinin ise 5-7'sinde astım hastalığı görüldüğüne dikkati çekerek şu bilgileri aktardı:

"Astım genelde çocukluk döneminde başlıyor ancak yetişkinlerde de başladığı görülüyor. Tedaviyle kontrol altına alınabiliyor. Toplumda astım alerjik olarak bilinir ancak yarısı alerjiktir, gelişiminde pek çok faktör etkilidir. Bunda en önemli şey kalıtımdır. Bunun yanında hava kirliliği, gebelikte annenin maruz kaldığı kimyasallar da etkilidir. Türkiye'de nüfusun yüzde 5'i ile 10'u arasında astım hastası vardır. Buna göre 4-5 milyon arasında astım hastamız var."

Türk Toraks Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fazilet Karakoç ise, "Son 40-50 yılda solunum yolları hastalıkların ciddi bir artış var. Bu artışın bir çok nedeni bulunuyor, hastanelere gelen çocukların 0-6 yaş grubu çocuklara baktığımız zaman her yüz çocuktan 50-60’ının solunum yolu hastalıkları nedeniyle geldiğini görüyoruz. Daha büyük çocuklarda ise astım sıklığı yüzde on civarındadır. Bu hastalığın oluşumunu önlemede sigara kullanımı çok önemlidir, güvenilir bir sigara miktarı yoktur. Örneğin annesi sigara içmese bile anneannenin sigara içmesi çocuğun astım olma sıklığını artırır. Çocuklukta sigaraya maruz kalanlar astım hastalığı ileriki yaşlarda ise KOAH hastalığına yakalanma şansı yüksektir. Sağlıklı yaşam egzersiz ve D vitamini alma hastalığın önlenmesinde etkilidir. Kistik fibrozis çok bilinen bir hastalık değil, ama Türkiye de yenidoğan tarama programına alındı. Bebekler doğduklarında topuk kanı alınıyor genetik hastalıkların belirlenmesi ve önlenmesi için, kistik fibrozis de bu hastalıklardan biridir. Topuk kanında bazı değerler yüksek olursa Kistik fibrozis çocukta çıkabilir. Bu hastalık çocuklarda büyüme geriliği, ishallere neden oluyor" dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlık için besinler şifasını kışa taşıyın