Kocasakal: 'Sanıklık statümüzü sevdiler'

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 3 baro yöneticisi hakkında 'Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs'ten açılan davanın bugünkü duruşması tamamlandı. Dava 24 Şubat'a ertelendi

07 Ocak 2014, Salı 17:38
A A
Kocasakal: 'Sanıklık statümüzü sevdiler'

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve 9 Baro yöneticisi hakkında "Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla açılan davanın 3. duruşması son erdi. Silivri Adliyesi'nde bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde duruşma Savcısı İsmail Çolak esas hakkındaki mütaalayı hazırlamak için tekrar süre istedi. Bunun üzerine Ümit Kocasakal'ın avukatı Turgut Kazan, davada bir an önce karar verilmesini istediklerini söyledi. Söz alan sanık avukatlarından Ömer Kavilli de duruşma savcısının esas hakkında mütalaa vermediğini, Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) göre duruşmanın uzatılamayacağını belirterek, "Esas hakkındaki mütalaa vermek üzere Silivri Cumhuriyet Başsavcısını duruşmaya davet edilmesini talep ediyorum" dedi.

KOCASAKAL: NEDEN MÜTALAA VERİLMEDİĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Söz alan Ümit Kocasakal ise mahkemeye yardımcı olduklarını, savunmalarını yaptıklarını, dosyada bulunan CD'nin izlendiğini belirterek, mütalaanın neden verilmediğini anlamaya çalıştıklarını söyledi. Kocasakal 25 Aralık'ta Silivri'de görülen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Davası'nı da gözlemci sıfatıyla izledim. Orada hakkımda dava açılmadı" dedi.

DURUŞMA 24 ŞUBAT'A ERTELENDİ

Mahkeme Başkanı Mehmet Uğur Hançerli duruşmanın 21 Şubat'a ertelendiğini açıkladı. Bunun üzerine tekrar söz alan Ümit Kocasakal 21 Şubat'ta İtalya Savunma Avukatları'nın kendisine ödül vereceği belirtti. Kocasakal'ın bu sözleri üzerine duruşma 24 Şubat saat 09.30'a ertelendi.

KOCASAKAL: YİNE KARAR ÇIKMADI. HER HALDE BİZİM SANIKLIK STATÜMÜZÜ SEVDİLER

Duruşmanın ardından Silivri Adliyesi önünde açıklama yapan Kocasakal, "Yine karar çıkmadı. Her halde bizim sanıklık statümüzü sevdiler, bizi biraz daha sanık olarak bırakmak istediler. Konjektürel davalarda zordur durum ve bunu kabul etmek lazım. Açıkçası biz bugün buraya ama beraat ama mahkumiyet, karar almaya geldik. Toplanacak hiçbir delil yok. Tek delil mahkeme salonundaki konuşmam, o da CD olarak izlendi. Tutanak var, ifademizi verdik, savunmamızı yaptık. Öğleden önce biz mahkemeden ısrarla sayın savcının mütaalasını vermesini talep ettik. Onlarda öğleden sonraya bıraktı. Sayın savcı 'Mütaalayı veremiyoruz süre istiyoruz' dedi" dedi.

"UMARIM 24 ŞUBAT'TA BİR KARAR ÇIKAR"

"Bu davada biz yargılanmıyoruz. Bu davada yargı kendi kendini yargılıyor ve kendisiyle ilgili bir hüküm verecek" diyen Kocasakal, " "Biz de bir türlü verilemeyen hükmü merak ediyoruz. Dava 24 Şubat'a ertelendi. Umarım 24 Şubat'ta bir karar çıkar. Türkiye'de yargıyla ilgili çok ciddi sıkıntıların, endişelerin olduğu bir ortamda bugün bir kararın çıkması çok doğru olurdu. Bugün Türkiye'de hukukun sigortası yargıdan ziyade avukatlar ve barolardır. Bugün güven bakımdan vatandaşlar arasında bir araştırma yapın, avukatlara, barolara ve barolar birliğine güven yargıya güvenden fazladır. Bence yargının oturup 'Biz niye bu güveni kaybettik' diye düşünmesi lazım. Baro ve avukatlar herkese lazım. Bugün yürütmenin yargıya karşı saldırısı ve meydan okumasında o yargıyı ve o yargının bağımsızlığını yine biz savunuyoruz.

Çok çarpıcıdır ki, 'O savcıyla daha işimiz bitmedi', 'HSYK günün görecek', 'Danıştay'a ne yapacağımızı göreceksiniz', ifadeleri çok açık bir şekilde kullanabiliyorken ve bunlar bizim yargılandığımız 277. maddedeki 'Yargı yapanı etkilemeye teşebbüs' olmuyorsa ve biz bu suçtan yargılanıyorsak söyleyecek hiçbir şey kalmıyor. Tarihin öyle dönemleri var ki yargılanmak gerçekten onur madalyası verir. Biz bu madalyayı taşıyoruz ve hepimiz bununla onur duyuyoruz. Bizimle ilgili gerçek hükmü kamu vicdanı, kamuoyu ve tarih verecektir. Biz son nefesimize kadar hukukun üstünlüğünü yargının bağımsızlığını korumaya, insan haklarını korumaya, bu yolda da mücadele etmeye devam edececeğiz. Bütün toplumun teminatı avukatlar ve barolardır" ifadelerini kullandı. 

Serpil KIRKESER/DHA 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...