Koku sergisine akın ettiler

Japonya, ilginç bir sergiye ev sahipliği yaptı. Koku Sergisi, gelen ziyaretçilere dünyanın en sıra dışı kokularını deneyimleme fırsatı sundu. Sergiye, bozuk balıktan kullanılmış giysilere ve stres kokusuna kadar her türlü ilginç kokuyu deneyimlemek isteyen ziyaretçiler akın etti.

08 Aralık 2019, Pazar 13:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Japonya'nın Yokohama şehri, alışılmadık bir sergiye ev sahipliği yaptı. Görsel ve işitsel duyulara hitap etmek yerine, ziyaretçilerin koklama duyusunu harekete geçirmeyi amaçlayan sergide, birbirinden kötü ve güzel kokular meraklıların beğenisine sunuldu.

Pahalı parfümlerin yapımında kullanılan birbirinden özel bitkiler, farklı gül çeşitleri ve yoğun aromalı kahve gibi güzel kokular kadar, dünyanın en pis kokuları ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.


Yokohama'daki Orbi Tema Parkı'nda düzenlenen sergiyi 800 Yen (yaklaşık 42 lira) ödeyerek ziyaret eden katılımcılar, kurutulmuş balık, kokuşmuş balık konservesi, kullanılmış giysi gibi birçok farklı kokuyu tek tek denedi.

Bir iş görüşmesi sırasında insan vücudunun salgıladığı koku olarak sergilenen "stres kokusu", "yaşlı insan kokusu" ve dünyanın en kötü kokan meyvesi olarak gösterilen "Durian" da sergide meraklıların beğenisine sunuldu.


Ziyaretçilerin beğenisini kazanan sergide, katılımcılar en güzel koku olarak gül kokularında hemfikir olurken, en kötü koku olarak ise mayalanmış Ringa balığından yapılan ve İsveç'te üretilen "surströmming" adlı konserve gösterildi.

Sergiye katılan Karin Seki (22), "En güzel kokanlar güllerdi. En kötü kokan ise balık konservesi. Gerçekten çok berbat bir kokusu var" derken, Ibuki Yamazaki (23) ise, "Kurutulmuş balık çok kötüydü, kahve kokusu ise benim en beğendiğim koku oldu" şeklinde konuştu.'En kötüsü balık konservesi'

'En kötüsü balık konservesi'

Ryo Yamato (28) ve Rosa İto (27) da balık konservesi kokusunun denedikleri en kötü koku olduğunu, en güzel kokuların ise gül kokusu olduğunu söyledi.

Etkinliğin yoğun ilgi gördüğünü kaydeden sergi sorumlusu Nobu Chiyoda (29) ise, "Televizyonlarda birçok güzel kokunun tanıtımı yapılıyor. Biz güzel kokular kadar, kötü kokuları da katılımcıların deneyimlemesini istedik" diye konuştu.


190  bin kişi ziyaret etti

190 bin kişi ziyaret etti

Katılımcıların genelinin en iyi ve en kötü kokular konusunda hemfikir olduğunu belirten Chiyoda, "Genelde gül kokusu en güzel koku olarak görülüyor. En berbat kokan ise 'surströmming' balık konservesi" şeklinde konuştu.

Daha önce Sapporo, Shizuoka, Tokyo ve Fukuoka şehirlerinde de açılan "Koku Sergisi" şimdiye dek toplam 190 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER YouTube 2019 yılının karnesini açıkladı: İşte en popüler videolar