Köle gibi çalıştırıp yılda 150 milyar dolar kazanıyorlar!

Köle gibi çalıştırıp yılda 150 milyar dolar kazanıyorlar!

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) araştırmasına göre, yaşlı çocuk, kadın erkek demeden dünya çapında zorla çalıştırılan işçilerden yılda 150 milyar dolar kâr elde ediliyor

20 Mayıs 2014, Salı 16:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ILO Genel Direktörü Guy Ryder tarafından Cenevre'de açıklanan raporun sonuçlarına göre yasadışı sömürü özellikle seks işçiliğinde korkunç boyutlara ulaşıyor.

DİRENENLERE DAYAK VE AÇLIK CEZASI


Dünya çapında 21 milyon insan çeşitli sektörlerde rızaları olmadan çalıştırılırken bu işçilerin en az 5 milyonunu 18 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. ILO'nun raporuna göre zorla çalışmaya direnenler ağır cezalara, fiziksel şiddete ya da aç bırakılmaya maruz kalıyor. Zorla çalıştırılanlar emeklerinin karşılığını ya hiç almıyor ya da kendilerine yetersiz ödeme yapılıyor.

Guy Ryder zorla çalıştırmaya karşı hükümetlere kararlı bir mücadele çağrısında bulundu.

TİCARİ CİNSEL SÖMÜRÜDEN 99 MİLYAR DOLAR


Birleşmiş Milletler'e bağlı ILO tarafından yapılan araştırmalara göre “ticari cinsel sömürüden” elde edilen kâr yılda 99 milyar doları buluyor. Kaçak insan ticareti, fuhuş ve pornografi bu kategori altında ele alınıyor. Kurbanlar ise en başta kadınlar.

FABRİKA, MADEN VE İNŞAATTAN 34 MİLYAR DOLAR


Fabrikalarda, madenlerde ve inşaat branşında ise verilere göre her yıl 34 milyar dolar kâr elde ediliyor.

TARIM VE ORMANCILIK: 9 MİLYAR DOLAR, EV İÇİ İŞÇİLİK: 8 MİLYAR DOLAR

Tarım ve ormancılık alanlarında zorla çalıştırmadan elde edilen kâr 9 milyar doları buluyor. Ayrıca erkek, kadın ve çocuklar hane içi işlerde herhangi bir ödeme yapılmaksızın karın tokluğuna çalışıyor. Ev içi işçilikten yılda 8 milyar dolar kâr elde ediliyor.

ASYA BÜTÜN KITALARI KATLIYOR

Rapora göre Asya ülkelerinde 8 milyon, Afrika ülkelerinde 3,7 milyon, Güney Amerika'da 1,8 milyon, Güney Doğu Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde 1,6 milyon kişi zorla çalıştırılıyor. ABD, Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerde de 1,5 milyon kişinin zorla çalıştırıldığı rapora yansıdı. Yakın ve Ortadoğu ülkelerinde ise ILO verilerine göre yarım milyondan fazla insan zorla çalıştırılıyor.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 83 milyonun cebini rahatlatacak indirim