Kolesterol nasıl düşürülür?

Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. İnsanlar kalp hastalığının artışıyla birlikte kolesterolü düşürmenin doğal ve yenilikçi yollarını arıyor. Beslenme kolesterol üzerinde güçlü bir etkisi var. Peki, Kolesterol nasıl düşürülür? İşte kolesterolü düşürmenin doğal yolları

29 Aralık 2019, Pazar 17:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Elma

Elma

Günde bir elma kolesterolünüze iyi gelebilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre , bir grup yetişkinde günde iki elmanın kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Avokado

Avokado

Ekim ayında Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, beş haftalık bir süre boyunca günde bir avokado tüketen aşırı kilolu yetişkinlerin kolesterol seviyelerinin önemli ölçüde düşük olduğu bulundu.

Kenevir tohumu

Kenevir tohumu

Yemeklerinize kenevir tohumu eklemek, kolesterolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olmak için son derece faydalı olabilir. Kenevir tohumları, vücudumuzun üretmediği önemli bir yağ asitleri (iyi yağ) kaynağıdır, bu nedenle yiyecekleri yemek önemlidir Bu esansiyel yağ asitleri sağlıksız yağ seviyelerini azaltmaya ve arterlerde plak birikmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz

Egzersiz

Egzersiz, iyi kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Tüm bu egzersizler kolesterolü düşürmek ve sizi kardiyovasküler hastalıklardan korumak için yararlıdır. Araştırmalar, egzersizin vücutta kolesterol taşıyan parçacıkların sayısını ve boyutunu değiştirdiğini buldu. Genel sağlığınıza ve yaşam tarzınıza göre hangisinin sizin için en iyi olduğunu seçebilirsiniz.

Baklagiller

Baklagiller

Baklagiller çok miktarda lif, mineral ve protein içerir. Diyetinizdeki bazı rafine tahılları ve işlenmiş etleri baklagillerle değiştirmek kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller “kötü” LDL seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ve iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

Fındık

Fındık

Fındık, son derece besleyici yoğun bir besindir. Fındıkta da bulunan kalsiyum, magnezyum ve potasyum, kan basıncını düşürebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kilo vermeyi hızlandırdığı iddia edilen bu yöntemler para kaybı olarak nitelendiriliyor