Kolesterol sorununuz varsa bu diyeti denemeyin!

Baktığınız her yerde son yılların popüler kilo verme akımı olan ketojenik diyetin faydalarından bahsediliyor. Ketojenik diyetin insanların kilo vermesine yardımcı olmasının yanı sıra, tiroid dengesizliği ve yüksek kan şekeri seviyeleri gibi kronik durumları da hafiflettiği bulundu. Ancak ketojenik diyetle gelen düşük karbonhidratlı yaşam tarzında faydalı olmayan bir durum var: Yüksek kolesterol!

12 Ocak 2022, Çarşamba 08:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KÖTÜ KOLESTEROLÜ ARTIRDIĞI BULUNDU

KÖTÜ KOLESTEROLÜ ARTIRDIĞI BULUNDU

Kolesterol seviyelerine dikkat eden insanlar için keto diyetinin sağlıklı bir seçenek olup olmadığını cevaplamak biraz zor. Konuyla ilgili en son çalışma, Obesity tıp dergisi tarafından Haziran 2019'da yayınlandı. Elde ettikleri sonuçlara göre araştırmacılar, ketojenik bir diyetin LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein veya "kötü" kolesterol) düzeylerini "önemli ölçüde artırdığı" sonucuna vardılar.


ARAŞTIRMA KÜÇÜK BİR GRUPLA YAPILDI

ARAŞTIRMA KÜÇÜK BİR GRUPLA YAPILDI

Bu kulağa oldukça korkutucu geliyor, ancak birkaç şeyi göz ardı etmemek gerekiyor. İlk olarak, araştırmaya katılanların normal diyetinin dört haftalık bir dönemi ve ardından dört haftalık keto diyetinden sonra gözlemlendi. Bazı sosyal medya kullanıcıları, diyetin bir kişinin vücudunu nasıl etkileyebileceğini gerçekten anlamak için zaman çerçevesinin neredeyse yeterince uzun olmadığını iddia etti. Çalışma ayrıca sadece 17 katılımcıyla inanılmaz derecede küçüktü. 


İYİ KOLESTEROLÜ DE YÜKSELTİYOR

İYİ KOLESTEROLÜ DE YÜKSELTİYOR

Yine de incelemeden çıkarabileceğimiz yadsınamaz bir ders, herkesin vücudunun farklı olduğu ve herhangi bir büyük değişikliğe kendi tarzında tepki vereceğidir. Medical News Today, ketonun hem HDL'yi (yüksek yoğunluklu lipoprotein veya "iyi" kolesterol) yükseltmeye yardımcı olabileceğini kabul ediyor, hem de yüksek yağ tüketimine yaptığı vurgu LDL'de de bir artışa neden olabiliyor. 


YAĞLARDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRSİNİZ

YAĞLARDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRSİNİZ

Keto diyeti takipçileri, Hindistan cevizi yağı, tereyağı ve ghee gibi şeylerden yüksek düzeyde doymuş yağ yemeye karşı tavsiyede bulunurlar. Bunun yerine, kolesterolü yüksek olan birinin zeytinyağı gibi tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içeren seçeneklerle değiştirilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca az yağlı süt ürünleri seçmenizi öneriyorlar.

Doktorunuz tarafından yüksek kolesterol seviyeleri konusunda uyarıldıysanız, keto diyetinin size yardımcı olup olmayacağı konusunda da konuşmalısınız.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo verme ameliyatlarından sonra obezite hastalarının bilmesi gerekenler