Kolon kanseri riskini %50 azaltan beslenme öneriler

Özellikle zamanımızın hastalığı Kolon kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltmanız söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar vardır. Günlük hayatta beslenmemizde yaptığımız ufak tefek değişikliklerle, kolon kanserinden korunabiliriz. İşte kolon kanseri riskini azaltmanın yolları..

10 Mayıs 2021, Pazartesi 10:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İşlenmiş etlerden kaçının

İşlenmiş etlerden kaçının

İşlenmiş öğle yemeği etleri, domuz pastırması, soğuk etler, sosisli sandviçler, sosisler ve diğer işlenmiş et türleri 1 numaralı kanserojenlerdir.

Kanser Önleme Araştırmasında bulunan bir araştırma, körinin kolon kanser hücrelerinin çoğalma yeteneğini baskıladığını göstermiştir.

Yüksek oranda yağ içeren bir diyet kanser kök hücrelerinin büyümesini tetikler. Hızlı yiyecekleri, işlenmiş yiyecekleri, hazır yiyecekleri, et, tereyağını ve diğer yağlı yiyecekleri kesmelisiniz.

İşlenmiş etlerin ve etlerden elde edilen yağların faktörler olduğunu çoktan tespit etmiş olsak da, araştırmalar ayrıca hayvansal protein içeriği yüksek diyetlerin kolorektal kanserle de bağlantılı olduğunu gösteriyor. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan ilave Kanada araştırması, bir “et diyeti kalıbı” nın kolorektal kanser riskini arttırdığını buldu.


Beslenme Dergisi Çalışmada ayrıca şekerli gıdalar ve kolorektal kanser içeren bir diyet arasında bir korelasyon bulunmuştur. Rafine tatlılar için meyve seçebilirsiniz.

Kanser kök hücreleri yeni kanser hücrelerinin ve tümörlerin oluşumunu sürdürür. Üzümlerde bulunan Resveratrol, sadece kanser kök hücrelerini baskılamakla kalmaz, aynı zamanda kanser tümörlerinin sayısını % 50 oranında azaltır.


Pek çok uzman, günde 35 gram lif hedeflediğimizi öne sürse de, araştırmalar bundan daha fazlasını hedeflememiz gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar 2 hafta boyunca yüksek lifli, az yağlı beslenmeye geçmenin bile kolon kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını buldu. Bazı araştırmalara göre hindistan cevizi kolon kanseri öncüllerini azaltıyor.


Araştırmacılar, cevizlerin bağırsaklardaki probiyotikler gibi davrandığını ve bunun da kansere karşı koruyarak sağlıklı bir bağırsak sağladığını varsayıyor.


Yeşil çay, birçok çalışmada kansere karşı etkili olduğu kanıtlanmış en dikkat çeken çaylardan biridir. İçerisinde çeşitli kanser önleyici besin maddelerini içerir.


Bağırsakta bulunan mikropları iltihaplanmaya neden olanların lehine hızla değiştirdikleri gösterilmiş olduğundan süt ürünleri tavsiye edilmez. En iyi kalsiyum bakımından zengin besinler: havuç ve havuç suyu, lahana ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, susam, tahin, badem yağı, badem ve brokoli.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karaciğerinizin düzgün çalışmadığını gösteren belirtiler