Kombu çayı nedir, nasıl yapılır? Kombu çayı nelere iyi gelir, zayıflatır mı?

Kombu çayı son zamanlarda ülkemizde de popüler bir hale geldi. Peki kombu çayı nedir? Kombu çayı nasıl yapılıyor? Kombu çayının faydaları neler, nelere iyi gelir? Zayıflatır mı? Merak edilen tüm soruları yanıtlayan Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Kombuça mantarından hazırlanan kombu çayı probiyotiktir. Antioksidan özelliğiyle yaşlılık savaşçısıdır, detoks etkisi oluşturur. Baş ağrısına yol açan dolaşım ve sinir sistemlerini düzenleyen kombu çayı, alerjilere karşı korur, kilo vermeye yardımcı olur” dedi.

23 Eylül 2020, Çarşamba 11:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Gizem Gençyürek, son dönemin popüler çaylarından kombu çayı hakkında bilgi verdi. Doğu Asya menşeili kombu çayının kombucha denilen çay mantarıyla hazırlandığını söyleyen Gençyürek, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kombu çayı nedir, nasıl yapılır?

Kombu çayı nedir, nasıl yapılır?

Kombuça veya Kombu çayı probiyotik kaynağıdır. Bu içecek kombucha denilen çay mantarının bakteri ve mayalarla birlikte fermentasyonu yolu ile elde ediliyor. İçeriğinde fazla sayıda faydalı canlı bakteri bulunuyor. Antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden arındıran bir probiyotiktir ve detoks etkisi oluşturur.

Tarihi çok eski olmakla birlikte ülkemizde son yıllarda popüler olan kombu çayı kilo verme üzerinde de oldukça etkilidir. 

Kombu çayının faydaları

Kombu çayının faydaları

Kombu çayının baş ağrısına neden olan dolaşım problemlerini düzenlediği bilgisini veren Gençyürek, kombu çayının faydalarını şöyle sıraladı:

  • Kombuça çayı aynı zamanda iltihaplanmalara iyi geliyor.
  • Vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı oluyor.
  • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlıyor.
  • Vücuda enerji ve zindelik katıyor.
  • Alerjilere karşı koruyucudur.
  • Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcıdır.
  • Yağ yakım hızını artırarak kilo vermeye de yardımcı oluyor.


Kombu çayı mı kefir mi?

Kombu çayı mı kefir mi?

Kombuça çayına karşı kefirin daha ön plana çıktığını ifade eden Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Elde edilme şekli, asidik tatları ve sağlık üzerine etkileri bakımından bu iki probiyotik ürün birbirine çok benziyor. Fakat ülkemizde kefir kadar bilinirliği ve kabul edilebilirliği henüz artış göstermiyor. Kombuça çayı, hazırlanışı da kefire göre daha çok emek istiyor. Alışkın olunan tat, hazır bulunması veya evde kolay yapılış şekli ile kefir, kombuça çayına göre daha avantajlı” dedi.


Kronik yorgunluğun çaresi

Kronik yorgunluğun çaresi

Kefirin de içeriğinde maya ve bakteri bulunan fermente bir probiyotik ürün olduğunu dile getiren Gençyürek, sözlerini şöyle tamamladı;

Probiyotik özelliği bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcıdır. Gastrointestinal sistemi düzenleyici özelliği ile kilo vermeye ve/veya kilo kontrolü sağlamaya yardımcıdır. Aynı zamanda vücut direncini artırır, iltihaplanmaya iyi gelir, kronik yorgunluğa iyi gelir, kombuça çayı gibi zindelik verir ve iyileşme sürelerini kısaltır. Her iki probiyotik ürünü de, hem sindirim sisteminin düzenlenmesi hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi özelliği için güvenle kullanabiliriz.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mide kanserinin belirtilerine dikkat