Komşunun füze menzili İstanbul

Yunanistan, envanterindeki 15 adet Mirage 2000-5 uçağı için Fransa'ya sipariş ettiği 250 kilometre menzilli Scalp füzelerini teslim aldı

22 Eylül 2009, Salı 16:45
A A

ABD yönetiminin Türkiye’ye 7.8 milyar dolarlık Patriot füze sistemi satacağı yönündeki iddialar Ankara’da bir süredir gündemi meşgul ederken, Yunanistan, envanterindeki 15 adet Mirage 2000-5 uçağı için Fransa’ya sipariş ettiği 250 kilometre menzilli Scalp füzelerini teslim aldı.

AVANTAJLI KONUMA GEÇTİLER'
Yunanistan’ın Fransa ile imzaladığı anlaşma, Mirage 2000-5 tipi savaş uçaklarına havadan havaya ‘Mica’ ve havadan karaya ‘Scalp’ füzeleri yerleştirilmesini öngörüyordu. Yunanistan’da yayınlanan Ta Nea Gazetesi’nin haberine göre, Scalp füzeleri geçen haftadan bu yana “Thiseas” hava üssünde bulunuyor. Gazete, Yunanistan’ın böylece savunma alanında ilk kez Türkiye’ye karşı avantajlı konuma geçtiğini öne sürdü. “Scalp füzeleri sayesinde Yunanlı pilotlar ‘düşman uçaksavarlarından’ uzakta kalıp büyük mesafedeki hedefleri vurabilecek” diyen gazete bunu krokilerle anlattı.

MERİÇ'TEN İSTANBUL'U VURABİLİYOR
Çizilen grafiklere göre, Scalp füzeleri Meriç bölgesinden fırlatıldığında İstanbul’u vurabilecek menzile sahip. Midilli ve Rodos’dan fırlatıldığında ise Ege bölgesinin tümünü, ayrıca İç Anadolu’nun bir bölümünü menzili içinde bulunduruyor.

Uzunluğu 5.1 metre, ağırlığı ise 1.3 ton olan Scalp füzeleri hakkında “Yunan hava kuvvetlerinin uzun kolu” benzetmesini yapan Ta Nea, Türkiye ve ABD’nin “Nükleer Enerjiyi Kontrol Protokolü”nde öngörülen menzil sınırını ihlal ettikleri gerekçesiyle geçmişte bu siparişi engellemeye çalıştıklarını yazdı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.