Komşunun yeni Cumhurbaşkanı Plevneliev

Komşunun yeni Cumhurbaşkanı Plevneliev

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda iktidardaki GERB Partisi'nin desteklediği Rosen Plevneliev geçerli oyların yüzde 55.3'ünü alarak ipi göğüsledi

30 Ekim 2011, Pazar 20:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bulgaristan’da komünist rejimin devrilmesinden sonra seçmenler 4’üncü kez Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Komşuda geçtiğimiz hafta yapılan ilk tur seçimlerine katılan adayların hiç biri geçerli oyların yüzde 50’den fazlasını alamayınca bugün ikinci tur seçimler yapıldı. İkinci tur seçimlere ilk turda en çok oy alan iktidardaki GERB partisinin adayı eski Bölgesel Kalkınma Bakanı Rosen Plevneliev ile Sosyalist Partisi’nin adayı eski Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin katıldı.

Bulgaristan Merkez Seçim Komitesi yetkileri resmi olmayan kesin sonuçlara göre, adaylardan Romen Plevneliev ile Yardımcısı olarak seçimleri katılan eski Adalet Bakanı Margarita Popova’nın geçerli oyların yüzde 55.3’ünü, rakibi Sosyalist Partisi adayı İvoyla Kalfin ile Yardımcısı sinema oyuncusu Stefan Danailov ise yüzde 44,7’sini aldığını açıkladı.

Seçim sonuçlarını Sofya’daki Ulusal Kültür Merkezi’nde takip eden GERP Partisi taraftarları ve seçimleri kazanan Plevneliev ile yardımcısı Popova şampanya patlatarak kutladı. Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi ilk tur seçimlerde hiçbir Cumhurbaşkanı adayını desteklemedi. Ancak ikinci turda HÖH Lideri Ahmet Doğan Sosyalist Parti adayını destekleyeceğini açıklamıştı.

KOMŞUNMUN YENİ CUMHURBAŞKANI KİM


Bulgaristan’da 2009 yılında yapılan seçimlerde iktidara gelen Başbakan Boyko Borisov kurduğu kabinede Bölgesel Kalkınma Bakanı olarak Rosen Plevneliev’e görev verdi. Aday belirleme sürecinden önce Plevneliev Cumhurbaşkanı olmak istemediğini açıklamıştı. Komşuda iktidardaki GERB Partisi’nde uzman olarak siyasete atılan ve başarılı bir kariyer yapan bilişim teknolojiler uzmanı Plevneliev politik yaşamından önce işadamı olarak 6 milyon avroluk bir servet sahibi olarak biliniyordu.

Seçim kampanyası döneminde halka ve topluma açık bir politika sürdüreceğini yönünde açıklamalar yapan Plevneliev, Türkiye’nin ve tüm Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini destekleyeceğini ifade etmişti. Bulgaristan’da seçimlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçilen Margarita Popova 1981 yılında savcı olarak başladığı kariyerine, Temmuz 2009’dan sonra Borisov hükümetinde Adalet Bakanı olarak devam etti. Bulgaristan’ın yeni Cumhurbaşkanı Plevneliev ve Yardımcısı Popova Ocak 2012’de görevlerine başlayacak.

 Lütfü KARAKAŞ/SOFYA (Bulgaristan), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Akdeniz'de facia! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti