Kömürle diş beyazlatma şehir efsanesi mi?

Çay, kahve ve sigara tüketimi yüzünden sararan dişler nasıl beyazlatılır? Bunu yaparken kullanılan yöntemler yararlı mı zararlı mı? Bu konuda nelere dikkat edilmeli?

04 Haziran 2018, Pazartesi 11:49
A A

Sigara kullanımı ve fazla çay-kahve tüketimi yüzünden sararan dişler estetik açıdan oldukça kötü bir görüntü yaratıyor. Bu yüzden de hepimiz dişlerimizi daha beyaz yapmak için yeni yöntemler arıyoruz. Bunlardan biri de son zamanlarda oldukça popülerleşen aktif kömürle diş beyazlatma yöntemi.

Yöntem oldukça basit: Bir tablet aktif kömür ile bir miktar suyu karıştırın. Kıvama gelmesi için çay kaşığı ile birlikte karıştırın. Karışımı diş macunu gibi fırçaya sürerek dişlerinizi fırçalayın. 3 dakika bekleyip ağzınızı çalkalayın.


Peki bu yöntem gerçekten faydalı mı yoksa çok popüler olduğu için çokça konuşulan ama gerçekte zararlı olan bir uygulama mı? Yöntemi uygulayanlar durumdan memnunken uzmanlar daha farklı açıklamalar yapıyor.

İngiltere Ağız Sağlığı Vakfı Başkanı Dr. Nigel Carter, aktif kömürle diş fırçalamanın sağlığa zararlı olduğu uyarısı yapıyor. Carter, “Kömürün dişleri beyazlattığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok” derken “Önce” ve “sonra” diye paylaşılan fotoğraf ve videoların bu yüzden yanıltıcı olduğunu söylüyor.

Bu tür yöntemler diş minesine kalıcı hasar verebildiği gibi, kullanılan maddelerin içeriğinde sağlığa zararlı maddeler varsa çok daha ciddi sonuçlar da doğurabilir. Uzmanlar, bilimsel ortamlarda test edilip onaylanmış ağız sağlığı ürünleri kullanmak gerektiğini vurguluyor. 

Beyazlatmada da ilk önce ağız ve diş sağlığına dikkat ederek temel bakım için gerekli olan şeylerin yapılması gerektiğini vurgulayan diş hekimi Dt. Göker Taşkınsu ise temel bakımın verdiği beyazlık yetmediği zaman hekimlerin devreye girmesi gerektiğini vurguladı. İki tip beyazlatma yöntemi olduğunu söyleyen Taşkınsu genellikle diş beyazlatma uygulamalarının ofis tipi uygulamalarla başladığını ve ev tipi uygulamalarla da devam ettiğini belirtti.

Siz siz olun bilimsel olarak kanıtlanmamış yöntemlere bel bağlayıp sağlığınızı riske atmayın. Bembeyaz gülüşler için sigara, çay ve kahve tüketimini azaltın ve dişlerinizle ilgili sorunları çözmek için öncelikle doktorlardan yardım almayı unutmayın...

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.