Komutanı tarafından kolundan vurulan asker 15 Temmuz gecesini anlattı

Komutanı tarafından kolundan vurulan asker 15 Temmuz gecesini anlattı

15 Temmuz gecesi zırhlı araçta olan asker o geceyi anlattı: Vatandaşlar beni yukarı doğru çekmeye çalışıyordu. Komutanım, zırhlı aracın içinden bana doğru ateş etti, kolumdan vuruldum

16 Mayıs 2017, Salı 15:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davalara devam ediliyor. O gece Genelkurmay Karargahı'nda yaşananlarla ilgili yeni ayrıntılar ve ifadeler ortaya çıkıyor.

Son olarak Mamak 28. Mekanize Tugayı’ndan çıkan zırhlı araçlarla FETÖ’nün 15 Temmuz darbe  girişimine katıldığı belirtilen 38 sanığın, Mesut Yağan isimli vatandaşın şehit edilmesinin de aralarında bulunduğu eylemlerden yargılandığı davada sanık  savunmalarına devam edildi.
 

"KOMUTAN KOLUMDAN VURDU"


Mahkemede sanık er E.E karargahta çaycı olarak görev yaptığını, darbe  girişiminin yaşandığı gece içtima alanına geldiğinde komutanın kendisine ZPT’yi  kullanması için emir verdiğini söyledi. Genelkurmay Başkanlığı karargahına  vardıklarında gördüğü manzara karşısında korktuğunu dile getiren E.E, yaşlı bir  adamın bulundukları yere gelerek, "Oğlumu öldürdünüz" diye kendilerine  bağırdığını aktardı.         

Bunun üzerine halkın bulundukları ZPT’nin üzerine çıktığını anlatan  E.E, araç komutanı Koçoğlu’nun silahının namlusunu yukarıda tutacak şekilde ateş  etmek isteğini ancak kendisinin de yararlanabileceğini düşünerek Abdurrahman Koçoğlu’na engel  olmaya çalıştığını iddia etti.         

ZPT’nin üzerine çıkan vatandaşların kendisini yukarıya doğru çekmeye  çalıştıklarını anlatan E.E, bu sırada Abdurrahman Koçoğlu’nun yukarıya doğru bir el ateş  ettiğini söyledi. Kolundan yaralandığını anlatan E.E, "ZPT’nin içine düştüm,  arkadaşlarım bana ilk yardımda bulundu. Ateş ederken, beni dışarı çekmeye çalışan  iki vatandaş ZPT’nin üzerindeydi. Kurşunun bu vatandaşlara isabet edip etmediğini  görmedim." diye konuştu.         

Koçoğlu dışında başka birini ateş ederken görmediğini anlatan E.E,  "Vatani görevini yerine getiren bir er olarak verilen emirleri yerine getirmek  dışında yasa dışı bir eylem içinde olmadım." iddiasında bulundu.      
   

ATEŞ EDEN BİNBAŞIYI TEŞHİS ETTİ


Sanık er M.S ise araç şoförü olarak görev yaptığını belirterek, diğer  erler gibi kendisine verilen emri sorgulama imkanın bulunmadığını söyledi. Sanık  eski Binbaşı Koca’nın Gençlik Caddesi’nde aracına binerek emir komutayı aldığını  anlatan M.S, bu şahsın halkın tepki göstermesi üzerine tabancasıyla havaya ateş  ettiğini söyledi.         

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Melih Uçar söz konusu binbaşıyı görmesi  halinde teşhis edip demeyeceğini sordu. M.S de sanıklar arasında yer alan Binbaşı Koca’yı  göstererek, ateş edenin bu şahıs olduğunu söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ömer Çelik'ten 'İnsan Hakları Eylem Planı' açıklaması