Konak ile Seyhan Belediyesi kardeş şehir oldu

Konak ile Seyhan Belediyesi kardeş şehir oldu

Konak ile Seyhan Belediyesi kardeş şehir oldu

13 Eylül 2021, Pazartesi 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İZMİR'in Konak ilçesinde iki şehri, ortak çalışma ve uluslararası projelerde bir araya getirecek Kardeş Şehir Protokolü için imzalar atıldı. Adana Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile protokolü imzalayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, iki şehrin ortak paydada buluştuğunu söyledi.
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, makamında konuk ettiği Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'la birlikte Kardeş Şehir Protokolü'ne imza attı. Konak Belediye Meclisi'nde iki şehrin kardeş şehir olmasının oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından iki şehrin belediye başkanları Konak'ta bir araya gelerek karşılıklı atılan imzalarla kardeş şehir protokolünü hayata geçirdi. Başkan Batur, kardeş şehir protokollerinin genellikle iki belediyeyi ağabey ve kardeş gibi bir araya getirdiğini ancak Adana'nın Seyhan Belediyesi ile ortak paydada buluşan bir kardeşlik kurduklarını dile getirdi.

"BU BİRLİKTELİK ÇOK ÖNEMLİ"
Konak ve Seyhan Belediyelerinin ortak değerleri paylaşarak çok güzel işler başaracağını ifade eden Başkan Batur, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki şehir, yaşam biçimi, tarihsel değerleriyle benzer ilçeler. Bizdeki kardeş şehir protokolleri genelde birisinin ağabey birisinin de kardeş olduğu protokoller. Bugün, gerçek anlamda proje paylaşımı, ortak AB projeleri yürütülmesi, iki ilçe arasındaki ticari ekonomik faaliyetlerin artırılmasına yönelik faaliyetlerin yapılması anlamında önemli bir protokol.  Biz 'Birlikte Konak' anlayışıyla yola çıkmıştık.  İki şehir arasındaki bu birliktelik de çok önemli. Adana Seyhan, güneyin en güzel şehirlerinden biri. Böyle bir şehirle kardeş şehir olmak bize de çok heyecan veriyor. Güzel bir çalışma olacağını umuyorum, hayırlı olsun diyorum."

"İKİ ŞEHİR DE TARİHİ VE KÜLTÜREL AÇIDAN ZENGİNLİKLERE SAHİP"
Her iki şehrin de tarihi ve kültürel açıdan zengin olduğunu vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ise, “Konak Belediyesi İzmir, İzmir de Türkiye demek. Adana Seyhan da doğuyla batının, kuzeyle güneyin kesiştiği yer. Her iki şehrin de zenginlikleri çok fazla. Bu zenginlikleri paylaşmamız lazım. Konak'ın ve Seyhan'ın üstünlüklerini hem şehirlerimiz ve ülkemiz, hem de dünyamız adına bir araya getirerek artırmak lazım" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Konak Belediye Başkanı Batur'dan 9 Eylül mesajı