Kontakt lensler nasıl kullanılmalı?

Özellikle gözlük kullanmak istemeyen insanların tercihi kontakt lensler oluyor. Kontakt lens kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise hijyen. Peki kontakt lensler ne kadar süre gözde kalabilir? Kontakt lenslerle uyumak mümkün mü? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay kontakt lensler ve kullanma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

11 Haziran 2020, Perşembe 12:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kontakt lens göz kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak geliştirilmiş ince saydam mercek. Göz ön yüzeyindeki kornea tabakasının yüzeyine yerleştirilir. Bu sayede gözdeki kırma kusurları tedavi edilebilmektedir. Kontakt lensler miyopi, astigmatizma, hipermetropi tedavilerinde kullanılırken son yıllarda presbiyopi yani yakın görme bozuklukları tedavilerinde de kullanılıyor. Yakın görme tedavisinde kullanılan kontakt lensler multifokal kontakt lens olarak adlandırılıyor.

Keratokonus adı verilen kornea hastalığında ise özel kontakt lensler kullanılır.

Kırma kusuru olan veya olmayan durumlarda da daha iyi ve güzel gözükmek amacıyla renkli lensler kullanılır.

Kontakt lensler her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Doktor kontrolü olmadan bilinçsizce temin edilen kontakt lensler göz kaybına bile varabilecek sorunlar oluşturabilir. Kontakt lens numarası gözlük numarasından farklı özellikler içerir. Her insanda farklı olabilen çap ve temel eğrilik ölçülmeden bilinmeden kullanılan lensler gözde bası belirtilerine ve çiziklere neden olabilir. Ayrıca kontakt lens numarası herzaman gözlük numarasına eşit değil. Numaranın özelliklerine göre gözlük numarasından farklılıklar gösterebilir. Bu tüm numaralara göre farklılık gösterir. Yani lens numarası gözlük numarasından bir derece düşük olur düşüncesi yanlıştır, ve bu ayarlama göz doktorlarınca yapılmalı. 

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Kontakt lens kullanırken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu hijyen. Temiz ortamlarda kullanılmayan ve dikkat edilmeyen lens kullanımları gözde ciddi enfeksiyonlara , geri dönüşü olmayan ülserlere sebep olabilir.

Kontakt lens çeşitleri

Kontakt lens çeşitleri

Kontakt lens çeşitleri özelliklerine göre günlük, haftalık, aylık veya yıllık olabilmektedir. Bazı lensler üretilen firmalarca veya lensi satan kurumlarca 1 hafta boyunca hatta bir ay boyunca gözde kalabilir denililiyor. Böyle bir uygulamanın göz sağlığı açısından çok sakıncalı ve çok özel durumlarda ancak 1 gece gözde bırakılabilir.

Ancak mümkün olduğunca her gece yatmadan önce kontakt lensleri çıkarmakta fayda var.

Doktor kontrolünde, kurallara uygun temiz kullanım ile günlük yaşamda çok rahatlık sağlar.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karpuzun bilinmeyen faydaları