Konumuz hassas gözler: Makyaj yaparken göz sulanması nasıl engellenir?

Makyaj yapmayı çok sevip 'gün içinde kesin gözüm yaşaracak ve akacak zaten' deyip vazgeçtiğiniz oldu mu? Eğer bu sayfadaysanız makyaj yaparken göz sulanmasından muzdaripsiniz siz de. Gözlerin yaşarmasının hiç kullandığınız ürünleri sık temizlemediğinizden olabileceği aklınıza gelmiş miydi? Muhtemelen hiç kirlenmediğini düşünüyorsunuz ya da tek başınıza kullandığınız için içiniz rahat. Ama makyaj yaparken göz sulanmasının pek çok nedeni olabilir. Nasıl engelleyebileceğinizi anlattık.

25 Aralık 2020, Cuma 11:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin

Fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin

Hassas gözlere sahipseniz unutmamanız gereken ilk şey, fırçalarınızı daima düzenli olarak temizlemektir. Kullandıkça fırçada kir birikir ve kirli fırçalar size göz enfeksiyonu olarak geri dönebilir. Fırçalarınızı daima hafif bir sabun veya şampuanla yıkayıp temiz bir havlunun üstünde kurumaya bırakın.

 Toz farları bırakın

Toz farları bırakın

Göz tahrişi yaşayanlar toz far kullanmakta hep sıkıntı yaşarlar. Pul pul olan toz farların yerine, krem far kullanın çünkü krem farlar toz farların aksine uçuşmazlar. Aynı zamanda ışıltılı, parıltılı farlardan da uzak durmanız gerekir. Çünkü bu tür farlar normal farlardan çok daha fazla irritasyona sebep olur.

 Gözün içine kalem sürmek eskide kaldı

Gözün içine kalem sürmek eskide kaldı

Birçok makyaj uzmanı, gözleri daha iri göstermek için göz içine beyaz kalem çekmeyi tavsiye eder. Ne yazık ki bu öneri hassas gözlere sahip insanlara uygun değildir. Siz göz kaleminizi daima gözünüzün dış çerçevesine sürün.

 Maskaranın görevi sadece kirpiği boyamak olsun

Maskaranın görevi sadece kirpiği boyamak olsun

Kirpikleri daha uzun, daha dolgun gösteren maskaraları kullanmaktan kaçının çünkü bu tarz maskaraların içindeki lifler gözlerinizi çok daha fazla tahriş eder. Bazı insanlar kirpik boyama setlerini tercih edebilir. Fakat kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatlarına uyarak alerji yapıp yapmayacağını test etmelisiniz.

 Son kullanma tarihlerini takip edin

Son kullanma tarihlerini takip edin

Birçoğumuz, birkaç ay kullanmadığımız makyaj ürünlerini çöpe atarız. Özellikle hassas bünyeli insanlar için bu gerçekten doğru bir harekettir. Her ne kadar temiz tutmaya çalışsanız da, makyaj ürünlerinin içinde zamanla bakteri üreyebilir. En iyisi bu ürünleri, tahrişten kaçınmak için özellikle göz makyajı ürünlerini sık sık yenilemekte fayda var.

 Makyaj malzemelerine yatırım yapın

Makyaj malzemelerine yatırım yapın

Hassas gözleriniz var diye endişelenmeyin, yine de makyajınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz. Bugün birçok markanın, hassas gözlere sahip insanlara yönelik ürünleri bulunmakta. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Sizin için en doğru ürünleri bulana kadar birkaç farklı markayı denemeniz gerekebilir.

 Göz çevrenize her fondöteni sürmeyin

Göz çevrenize her fondöteni sürmeyin

Primer ve fondötenler sadece makyajınızı sabitlemekle kalmaz, hassas cildiniz ve makyaj ürünleri arasında bariyer görevi de görürler. Göz çevreniz için kullanabileceğiniz normalden çok daha katkısız ve saf primer ve fondötenler bulunmakta. Ayrıca hassas cildiniz için doğru makyaj ürünlerini seçerek makyaj yapmadan önce teninizde deneyin.

 Farklı renkleri deneyin

Farklı renkleri deneyin

Bazı insanlar, farklı renk pigmentlerine gözlerinin daha farklı tepkiler verdiğini fark eder. Siyah bir göz kalemi kullanıyorsanız mesela, kahve tonlarını deneyip hassas gözlerinize iyi gelip gelmediğine bakabilirsiniz.


 Söylemeye gerek var mı? Makyajla uyumayın

Söylemeye gerek var mı? Makyajla uyumayın

Çoğumuz makyajımızı temizlemeyi sık sık unutur veya buna üşeniriz. Fakat hassas gözleriniz varsa, bu konuda çok daha titiz davranmalısınız. Hafif bir makyaj temizleyici veya yüz temizleme ürünüyle yüzünüzdeki tüm makyajı temizlediğinizden emin olun. Makyajınızı çıkararak, gözünüze bulaşabilecek enfeksiyonlardan da korunmuş olursunuz.


Elleriniz temiz mi?

Elleriniz temiz mi?

Hassas gözlere daima nazikçe yaklaşmalısınız. Temiz fırçalara ek olarak, gözlerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Tahriş edici bakteriler kolayca gözünüze bulaşıp irritasyona sebep olabilir. Son olarak makyaj yaparken ve makyajınızı temizlerken sakın gözlerinizi ovalamayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sarkan memeyi toparlama için altın değerinde 8 kür