Konut satışları patladı

Konut satışları, nisan-mayıs-haziran döneminde, yılın ilk üç ayına göre yüzde 78.89, geçen yıl aynı aylara göre yüzde 72.2 arttı

28 Ağustos 2009, Cuma 12:09
A A

Türkiye’de nisan-mayıs-haziran döneminde konut satışları yaklaşık dörtte üç oranında canlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) araştırmasına göre bu dönemde 194 bin 743 adet konut satışı gerçekleşti. Satışlar yılın ilk üç ayına göre yüzde 78.89, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72.2 arttı. Ayrıca bölgesel düzeyde hiçbir yerde konut satışlarının azaldığı ya da aynı kaldığı görülmedi.

EN FAZLA MARDİN VE BATMAN'DA

Konut satışlarında ikinci üç ayda, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış yüzde 173.93 ile Mardin, Batman ve Şırnak bölgesinde gerçekleşti. Konut satışlarında yaşanan değişime, bu yılın ilk üç ayına göre bakıldığında ise en çok artış yüzde 231.38 ile Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan bölgesinde görüldü. İstanbul’da satışlar önceki üç aya göre yüzde 118.12, geçen yıl ikinci üç aya göre yüzde 100.77 arttı.

RAMAZAN'DAN SONRA HIZLANIR

Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı Hacı Ali Taylan, konut kredi faizlerinin düşmesiyle bayramdan sonra emlak piyasasında çok ciddi anlamda hareketlilik beklediklerini söyledi. Taylan, faizlerin düşmesini son derece olumlu bulduklarını ve çok gecikmiş bir karar olarak gördüklerini belirtti. Taylan, “Bugün artık mortgage (ipotekli konut kredisi) sağlıklı işleyebilir diyebiliriz” diye konuştu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.