Konya’da çoğu öğrenci 18 kişinin öldüğü yurt davası 8 yıldır bitmedi

Konya’da çoğu öğrenci 18 kişinin öldüğü yurt davası 8 yıldır bitmedi

Adana'da dün akşam 11'i öğrenci 12 kişinin yanarak feci şekilde can verdiği yurt faciası, Konya'da 2008'de bir kuran kursunda yaşanan benzer bir felaketi tekrar gündeme getirdi. Konya Taşkent'te 2008'de, ruhsatsız 3 katlı Kız Kuran Kursu binasında gaz sıkışması nedeniyle patlama olmuş 17 öğrenci ile 1 eğitmen ölmüştü. 29 kişinin de yaralandığı olaya ilişkin dava 8 yıldır karara bağlanamadı

30 Kasım 2016, Çarşamba 10:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
O dönem belde olan Balcılar mahallesinde Balcılar Kasabası Okul ve Kurs Talebelerine Yardım Derneği’ne ait Özel Boğaziçi Öğrenci Yurdu’nda, 1 Ağustos 2008 günü saat 04.15’te LPG tankından sızan gaz, sabah namazı için kalkan bir öğrencinin elektrik düğmesine basması sonucu patladı. Patlamanın şiddetiyle 3 katlı yurt binası yıkıldı. Olayda, 1 eğitmen ve 17 yatılı öğrenci öldü, 29 öğrenci de yaralandı.


KISA TUTUKLULUKTAN SONRA SERBEST BIRAKILDILAROlayın ardından Yurt Müdürü Hüseyin Çömlek, dernek ve yurt temsilcileri Mehmet Semerci ve Mehmet Göktaş jandarma tarafından gözaltına alındı. Mehmet Göktaş, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Hüseyin Çömlek ve Mehmet Semerci de kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu.
 

DAVA 8 YILDIR SÜRÜYORKonya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde  2’si kadın eğitmen, 6’sı dernek ve yurt sorumlusu, 3’ü de LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket sorumluları olmak üzere toplam 11 tutuksuz sanığın ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan yargılandığı dava 8 yıldır sürüyor.
En son geçen 25 Ekim günü yapılan 26’ncı celsesinde, sanık olarak yargılanan LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren yetkilisi İzzet Yanık’ın, firma yetkilisi Abdullah Bostancı’ya Ankara 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı tazminat davası nedeniyle, dosyaların tamamı Ankara’da olduğu için görülmeden 14 şubat tarihine ertelenmişti.

SAVCI 4 KİŞİYİ KUSURLU BULDUCumhuriyet Savcısı bir önceki duruşmadaki mütalaasında, olay tarihinde gerekli eğitim aldığı halde patlamanın önlenmesi için vananın kapatılması, havalandırmanın açık tutulması gibi güvenlik önlemlerini almayan yurt müdürü Hüseyin Çömlek’i, tesisatı yaptıran LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren yetkilisi İzzet Yanık ile teknik destek sorumlusu İbrahim Yılmaz’ın eksiklerin giderilmesi için gereken önlemleri almadıkları için kusurlu bulmuştu.

Ayrıca montajı LPG şirketi adına yapan firmanın yetkilisi Abdullah Bostancı’nın montaj sözleşmesinde belirtmesine rağmen montajı mevzuata uygun yapmayarak servis sözleşmesi gereği tesisatın periyodik bakımını yaparken eksiklerin giderilmesini sağlamadığından kusurlu olduğunun anlaşıldığı ifade edilmişti.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasının devamında, sanıklar Hüseyin Çömlek, İzzet Yanık, Abdullah Bostancı ve İbrahim Yılmaz’ın ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden’ olma suçunu işledikleri anlaşıldığını ve Türk Ceza Kanunu’nun 85/2 maddesi gereğinde ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istemişti. Savcı, diğer 7 sanık hakkında ise bilirkişi raporuna göre olayda kusurlu olmadıklarının anlaşıldığını belirtip, beraatlarını talep etmişti.


 

7 BİLİRKİŞİ RAPORU HAZIRLANDI!


Olayda hayatını kaybeden 3 öğrenci ile yaralı kurtulan 2 çocuğun avukatlığını yapan Çocuk Hakları Koruma Derneği Başkanı Hakkı Ünalmış, davanın 8 yıldır sürdüğünü, bugüne kadar 7 bilirkişi raporu hazırlandığını ve her birinde de sanıkların kusurlarının farklı ele alındığını belirtti.  Ünalmış, şunları söyledi:
"Birinci bilirkişi raporunda sanıkların neredeyse tamamı birinci dereceden asli kusurlu olarak belirtildi. Ancak daha sonraki bilirkişi raporlarında asli kusurlu sayısı giderek azaldı. Son 7’nci bilirkişi raporunda ise sadece yurt müdürünün asli kusurlu, sanıklardan bazılarının tali kusurlu, bazıları da kusursuz olduğu belirtildi. Sorumlu kişilerin sorumluluk durumları her raporda değişikliğe uğrayamaz, uğramamalı."


Hasan DÖNMEZ / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Diş tedavisi için gitti yüz felci geçirdi!