Köpeğinizi veterinere götürmenizi gerektiren 10 işaret

Köpeğiniz ailenin bir parçasıdır: En iyi arkadaşınızdır, size yemekte eşlik ederler ve sabah yürüyüşlerinde en iyi egzersiz arkadaşı olurlar. Fakat köpeğiniz şikayet edemez ve konuşamaz. Köpeğinizin ne zaman tıbbi yardım alması gerektiğini biliyor musunuz? Köpeğinizin topallamasının burkulma anlamına geldiğini veya hapşırmasının antibiyotik gerektirdiğini nasıl anlarsınız? İşte evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz gerektiği anlamına gelen 10 uyarı işareti. Evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz gerektiği anlamına gelen uyarı işaretlerini öğrenin.

26 Aralık 2019, Perşembe 09:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1-Garip yeme alışkanlığı

Köpeğinizin, özellikle hava sıcaksa, bir iki öğün atlaması sıra dışı değildir. Ancak bundan fazlası, bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. Yemsiz iki gün, köpeğinizin muayeneye ihtiyaç duyduğunun açık bir işaretidir.

Bazı hastalıklar köpeklerin alışılmadık beslenme rutini geliştirmesine neden olur. Köpeğiniz genellikle iyi davranıyor, ancak kiler veya çöplere dadanmaya başlıyorsa, veterinere başvurmakta fayda var.

2-Aşırı susama

Köpeğinizin her gün ne kadar su içtiğini bilmek önemlidir. Normalden daha fazla su içen bir köpek böbrek hastalığı veya diyabet geliştiriyor olabilir. Su kabını normalden daha fazla doldurmanız gerekiyorsa veya aşırı miktarda idrara çıkıyorsa, idrarını tutamıyor ve eve yapıyorsa, köpeğinizin çok fazla su içtiğini söyleyebilirsiniz.

3-Karışık ve kuru tüyler

Bir köpeğin paltosu kalın, parlak ve yumuşak olmalıdır. Donuk, pürüzlü, kuru veya dökülmüş kısımları olan bir kürk, bir şeyin doğru olmadığını gösterebilir. Yanlış yiyecek, alerji veya cilt hastalığı bu durumlara sebebiyet veriyor olabilir. Her iki durumda da, kusurlu gözüken bir kürk için veterinere gitmek şarttır.

4-Halsiz ve yorgun görünüyorsa

Uyuşukluk ve halsizlik, bir şeylerin köpeğinizi rahatsız ettiğinin işaretidir. Yorgun bir köpek, oynamak, yürüyüşe çıkmak veya genellikle hoşlandıkları etkinliklere katılmakla ilgilenmeyebilir. Normal yorgunluk veya ağrıyan kaslar bazen yüksek sıcaklıklardan kaynaklanabilir, ancak semptomlar iki günden fazla devam ederse bir veteriner görmelisiniz.

5-Kusma

Ara sıra kusma köpekler için alışılmadık bir durum değildir. Hayvanlar, onlarla aynı fikirde olmayan bir şeyden kurtulmak için kusabilirler. Ancak bazı kusmalara dikkat etmeniz ve hemen veterinere gitmeniz gerekir. Şu belirtiler gösteren köpekler ciddi bir hastalık taşıyor olabilir:

 • Sık sık veya gün içinde birkaç kez kusuyorsa
 • Kanlı kusuyorsa
 • Ateşi varsa

Şiddetli kusma dehidrasyona veya ishale neden olabilir, bu nedenle erken tedavi alın.

6-Olağan dışı dışkı

Bir köpeğin dışkısı genel sağlıklarının en iyi bilgiyi verir. Sağlıklı bir köpeğin küçük, sağlam, nemli dışkıları olacaktır. Kuru, sert dışkılar sağlık problemlerine, yeme sorunlarına veya dehidrasyona işarettir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipse köpeğinizi veterinere götürün:

 • Dışkıda kurt varsa
 • 24 saatten fazladır ishalse
 • Dışkıda kan veya mukus varsa

7-Aniden kilo kaybettiyse

Fazla kilolu bir köpekte bile, ani kilo kaybı veterinere gitmesi gerektiğinin işaretidir. Hızlı ve beklenmedik bir şekilde kilo vermek ciddi bir sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Köpeğinizin ağırlığı yüzde 10 düşerse, veterinerinize danışın. Küçük köpeklerde, kilo kaybı daha az olabilir.

8-Donuk veya kırmızı gözler

Donuk veya kırmızı gözler, şaşılık veya köpeğinizin gözlerinden aşırı akıntı, bir enfeksiyon veya yaralanmaya işaret edebilir. Köpeğinizi hemen bir veterinere gösterin. Gözleri etkileyen hastalıklar hızla ilerleyebilir ve körlüğe neden olabilir. İlaç, bir enfeksiyonu tedavi etmek veya klinik belirtileri hafifletmek için kullanılabilir.

9-Arkasını yere sürtüyorsa

Köpeğiniz poposunu yere atıyor veya sürüklüyorsa, bağırsak solucanları, tıkalı veya enfekte anal bezleri, idrar yolu enfeksiyonu veya ishal olabilir.

10-Acil durum belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, köpeğinizi veterinere veya acil durum veteriner kliniğine götürün:

 • Açık yaralar, araba çarpması veya başka bir travmadan kaynaklanan muhtemelen kırık kemikler.
 • Nefessiz kalması ya da bilincini kaybetmesi.
 • Sürekli kusması veya kanlı kusması.
 • Felç
 • Aniden tıkanması veya zor nefes alması.
 • Ağzından, burnundan veya gözünden kan gelmesi.
 • Titremesine veya sızlanmasına neden olan aşırı ağrılar.
 • Sert ve şişmiş bir karın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi mi, köpek mi almalı? Eğitimleri ve bakımları açısından kedi ve köpekler