Köpekler 4 kez tekrarlandıktan sonra yeni kelimeleri öğrenebilir

Yapılan yeni bir araştırma, bazı köpeklerin yalnızca 4 tekrarın ardından yeni kelimeler öğrenebileceğini ortaya çıkardı.

08 Nisan 2021, Perşembe 12:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yapılan yeni bir araştırma, yetenekli köpeklerin yeni kelimeleri yalnızca dört kez duyduktan sonra öğrenebileceğini gösterdi. Eotvos Lorand Üniversitesi Etoloji Bölümü'ndeki Aile Köpeği Projesi araştırma ekibi, herhangi bir resmi eğitim olmadan, sahipleriyle oynayarak köpeklerin yeni sözcükler öğrenip öğrenemeyecekleri üzerine bir araştırma yürüttü. Sonuçlar oldukça ilgi çekiciydi...

Scientific Reports'ta yayınlanan çalışma, yetenekli köpeklerin yeni kelimeleri ne kadar çabuk öğrenebilecekleri konusunda şaşırtıcı sonuçlar verdi. Deneye Norveç'ten Whiskey adlı bir Border Collie, Brezilya'dan Vicky Nina adlı bir Yorkshire teriyeri katıldı. Köpeklerin ikisi de kendi alanında yeteneklere sahipti. Yeni bir kelimeyi sadece dört kez duyduktan sonra öğrenme yetenekleri test edildi.

Deneyde köpekler, yedi tanıdık, önceden adlandırılmış köpek oyuncağı ve bir yeni nesne ile test edildi.

Köpekler, yeni bir adı duyduktan sonra yeni nesneyi seçme yeteneğinin test edildiği bir düzenekle sınandılar.

Köpekler, sahipleri yeni bir isim söylediğinde yeni oyuncağı seçebildiklerini göstererek, köpeklerin dışlama yoluyla seçim yapabileceklerini kanıtlamış oldular. Ancak oyuncağın adını bu şekilde öğrenmezlerdi. Aslında, oyuncağı ismiyle tanıma yetenekleri test edildiğinde, bu aynı derecede yeni bir isimle karşılaştığından, köpekler başarısız oldu.

Öte yandan, oyuncağın adını öğrenmek için sahiplerinin 4 kez tekrar etmesinin yeterli olduğu görüldü. Viski ve Vicky Nina isimleri bu şekilde öğrendiklerinde oyuncakları isimlerine göre seçebildiler.

Diğer köpeklerde de bu şekilde bir öğrenme olup olmayacağı test edildi. 20 köpeğin katıldığı deneyde ne yazık ki 4 tekrarda öğrenmeye dair bir belirti bulunamadı. Sonuç olarak, öğrenmeye yetenekli köpeklerin 4 tekrarda öğrenebildiği saptandı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Van kedileri 2021'in ilk yavrularını dünyaya getirdi