Köpekler aşık olur mu?

Köpeklerin sahipleriyle ve diğer köpeklerle güçlü bağlar geliştirebileceğini biliyoruz, ancak köpekler aşık olabilir mi? Uzmanlar, büyük ekranlı bir romantik komedi gibi görünmese de köpeklerin bir şekilde “aşık olma” yeteneğine sahip olduğunu düşünüyor.

01 Ekim 2021, Cuma 18:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

PNAS dergisinde Mayıs 2014'te yayınlanan bir araştırmaya göre , köpeklerle insanlar veya diğer köpekler arasındaki pozitif reaksiyonlar, köpeklerin beyinlerinde oksitosin salınımını tetikledi. 

Oksitosin “aşk hormonu” olarak bilinir ve sadece sosyal bağlanmada önemli bir rol oynamaz.

Köpekler gerçekten “romantik” aşka düşmeseler de sadece sahipleriyle değil, aynı zamanda diğer köpeklerle de derin ve kalıcı bağlar kurabilirler. 

Bu, köpeğinizin neden köpek parkında başka bir köpek yavrusu tercih ettiğini açıklayabilir 

Bazı köpekler kedi arkadaşlarının arkadaşlığını tercih eder, böylece kedilerin ve köpeklerin ölümcül düşmanlar olduğu klişelerini dinleyebilirsiniz.

Artık köpeklerin diğer canlılara olan sevgilerini nasıl ifade ettiklerini bildiğinize göre, muhtemelen köpeğinizin sizi sevip sevmediğini nasıl anlayabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. 

Yavru köpeğiniz salyalı öpücüklerle koşarak yanınıza geldiğinde, bu onun temelde üzerinde yürüdüğünüz yere taptığının iyi bir işaretidir.

Köpeğinizin sizi umursadığını gösteren çok daha ince işaretler var. Köpeğinizin sizi sevip sevmediğini öğrenmek için bu davranışlardan herhangi birine dikkat edin.

  • Eve gelince heyecanlanmak 
  • Anlamlı göz teması
  • Senin etrafında olmak istemek
  • Etraftayken esneme (köpekler, esnemeye bağlı oldukları birine tanık olduklarında, tepki olarak genellikle esnerler)


Yavru dostlarımızın bizi sevdiğinden şüphelenmiştik ama tüylü dostlarımız için yiyecek getirenlerden daha fazlası olduğumuzu bilmek hala güven verici. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir kedi sizi tırmaladığında yapmanız gereken ilk şey!