Köpekler grip olur mu? (Köpek gribi nedir?)

Köpekler de insanlar gibi grip olabiliyor. Bazen köpek gribi o kadar ilerliyor ki, sevimli dostumuzun hayatına bile mal olabiliyor. Grip sürekli soğuk algınlığı ile karıştırılıyor ancak, grip daha ciddi bir viral hastalıktır. Köpekler de grip virüsü nedeniyle bu hastalığa yakalanabiliyorlar. İşte köpek gribi hakkında her şey.

05 Ocak 2020, Pazar 13:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Köpek gribi, ilk kez 2004'te Amerika'nın Florida eyaletinde tanımlandı. H3N8 ve H7N7 gibi influenzavirus A virüsleri köpeklerde gribe neden oluyor. Dünyanın her yerinde ortaya çıkabilen köpek gribi virüsü, salgınlara da neden olabiliyor. 2015 yılında ABD'nin Chicago eyaletinde köpek gribi salgını ortaya çıktı.

Köpek gribi bulaşıcı bir hastalıktır. Köpek gribi, direkt temas, mamai su kabı, köpek kulübesi, hapşırma, havlama ya da öksürme yoluyla dağılan burun sıvıları nedeniyle kolayca diğer köpeklere bulaşabiliyor. Köpek gribi virüsünün köpeklerden insanlara bulaştığına ilişkinse herhangi bir bulgu yok.

Köpek gribinin belirtileri

Köpek gribinin belirtileri

Köpek gribinin belirtileri genellikle insan gribiyle aynıdır. Köpek gribi çoğunlukla hafif seyreder ve bu hastalık sebebiyle ölüm oranı %10’dan azdır. Hastalığın hafif seyrettiği durumlarda 10-30 gün süren öksürük ve yeşilimsi burun akıntısı görülür. Ağır seyrettiği vakalardaysa yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık görülebilir hatta köpek zatürre olabilir. Köpek hem grip olur hem de zatürre geçirirse ölüm riski maalesef yüzde 50'ye çıkabilir. Bu belirtileri gösteren bir köpeğin derhal veterinere götürülmesi gerekiyor. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, sevimli dostumuzun iyileşmesi de o kadar hızlı olur.

Köpek gribi aşısı var mı?

Köpek gribi aşısı var mı?

Amerika'daki grip salgının ardından köpek gribi için aşı üretildi. Ancak köpek gribi aşısı ülkemizde bulunmuyor. Bu nedenle köpeğinizde grip belirtileri gördüğünüz zaman ilk önce evde başka köpeğiniz varsa onları hasta köpeğinizden uzak tutmanız gerekiyor. En kısa sürede veterinere götürmeniz de ayrıca önemli bir durum. Köpeğinizin kulübesini, mama ve su kaplarını dezenfekte etmeniz de gerekir. Köpeğinizi çok fazla köpeğin olduğu ortamlardan uzak tutmanız da yine köpek gribine karşı alabileceğiniz önlemlerden biridir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Muhabbet kuşları hangi sebzeleri yer? (Muhabbet kuşlarında beslenme)