Köpekler korkunun kokusunu alabilir mi?

Hırlayan bir köpekle karşılaştığınızda, büyük olasılıkla sakin kalmanız gerektiğini ve köpeklerin korkunun kokusunu aldığını hatırlarsınız. Peki köpeklerin gerçekten de korkunun kokusunu alabilmeleri mümkün mü? Köpekler, 'muhtemelen' korkunun kokusunu alabilir diyebiliriz. Ancak köpeklerin korkunun kokusunu alıp almadığı bilmecesinin cevabı, sandığınızdan daha karmaşık.

17 Aralık 2019, Salı 14:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Köpeklerin korkunun kokusunu alıp alamadığı söylentisi yıllardır çevremizde dolanıyor. Hırlayan ya da saldırmaya meyilli bir köpek gördüğümüzde ilk önce sakin kalmaya çalışmamızın sebebi bu. Köpeklerin korkunun kokusunu alıp almaması hakkında bir soru sormadan önce, cevaplanması gereken başka sorular da var. Mesela; köpekler gerçekten korkunun kokusunu alıyor olsa bile, vücudunuz belirli bir korku kokusu üretiyor mu? Köpekler korktuğumuzu biliyorsa, daha fazla saldırma ihtimalleri var mı?

Şimdi bu soruları tek tek cevaba kavuşturacağız.

Korktuğunuzda, vücudumuz çeşitli kimyasallar üretir:. Mesela; ter, adrenalin, stres hormonu olan kortizol, hatta bazen idrar.

Köpekler yapılan araştırmalar sonucu, kanser kokusu da dahil, her türlü biyolojik ipucunu tespit etme yeteneğini ispatladı. Köpeklerin korkunun kimyasallarını da koklayabilmesi muhtemel görünüyor, ancak bu konu hakkında henüz yeterli bir araştırma bulunmuyor.

Yine de, köpekler akıl almaz derecede sezgisel canlılarıdır. Köpekler, insan davranışlarını şempanzelerden daha iyi yorumluyor, yalan söylediğimizi biliyor ve duygularımızı bile fark edebiliyorlar. Araştırmalar aynı zamanda mutlu ya da kızgın olup olmadığımızı bilmek için yüz ifadelerimizi okuyabildiklerini gösteriyor. Eğer bir insanın gülebildiğini anlayabiliyorlarsa, onlardan korkan birinin gerilmiş kaslarını ve gözlerini de algılayabilirler.

Ancak asıl haber şu; bu durumun hiçbir önemi yok.

Sadece hareketsiz dur

Sadece hareketsiz dur

Bir insanın korktuğunu anlamak, köpekleri daha fazla saldırma olasılığı yaratmıyor. Injury Prevention dergisindeki 2007 tarihli bir araştırma, köpeklerin yiyecek, bölge veya eşyalarına yönelik bir tehdit algıladıklarında çocukları ısırma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu.

Araştırmacılar, çocukları ısırmış köpekleri incelediklerinde, köpeklerin yarısının ağrılı bir tıbbi durumu olduğunu buldular. Acı çeken bir köpeğin daha endişeli ve koruyucu olması ve bu nedenle ısırması daha olasıdır.

Peki, bir köpeğin saldırabileceğini düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Tabii ki asla koşmamalısınız. Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi profesörü Dr. Katherine Albro Houpt'ın New York Times'a verdiği demeçte, 'Köpeklerin hızla ayrılan insanlara saldırması muhtemel olduğunu biliyoruz. Yırtıcı bir saldırganlıkla tepki veriyorlar. Kurbandaki korkuyu algıladıkları için değil' dedi.

Yine de kendinize çok güvenmeyin. Köpekler göz temasını genellikle saldırganlık belirtisi olarak yorumlarlar ve bu yüzden saldırıda bulunabilirler. En iyisi, hareketsiz durmak, kollarınızı iki yanınızda tutmak ve bakışlarınızı direkt köpeğin gözlerine değil, yakınına doğru yöneltmek.

posta.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Veteriner hekim sokak hayvanlarını askıda mama uygulamasıyla besliyor