Köpekler sahiplerinin kişiliklerini alıyor

Köpekler ve sahiplerin genellikle birbirine benzediğini uzun zamandır biliyoruz. Ayrıca köpeklerin insanlarla o kadar uzun zamandır bağlandığını biliyoruz ki hem sahiplerini anlayabiliyor hem de belirli bir dereceye kadar duygularını hissedebiliyorlar. Son zamanlarda yapılan bir çalışma bunu bir adım daha ileri götürüyor. Köpeklerin sahiplerinin kişiliklerini de yansıttığını gösteriyor.

03 Ocak 2020, Cuma 11:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Jill yüksek enerjili ve sosyal biri. Köpeği Olive de öyle. Jill gelen konuklara hosteslik yaparken, Olive onunla birlikte, her konuğu dostça bir havlama ile selamlıyor ve kuyruğunu sallıyor. Jill'in tatil günlerinde Olive ve onu dinlendirici bir Netflix maratonunun önünde bulabilirsiniz. Evet, çok benzer olmaları harika ama aslında bir tesadüf değil.

PLOS One'da yayınlanan Şubat 2017 çalışmasında, Avusturyalı araştırmacılar köpeklerin ve sahiplerinin uyumluluk, nevrotiklik, dışadönüklük, vicdan ve açıklık gibi benzer kişilik özelliklerini paylaştıklarını keşfettiler

Bu durum, 132 köpek ve sahiplerinin davranış testleri ve fiziksel belirteçler (kalp atış hızları ve kortizol seviyeleri dahil) kullanılarak incelenmesiyle keşfedildi.


Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcıydı.

Köpeklerin ve sahiplerinin mizaçları genellikle birbirlerini etkiler. Sakin ve rahat köpek sahipleri köpeklerinde benzer özellikler taşıyabilir veya bunun tersi için de geçerlidir. Viyana Üniversitesi'nden baş yazar Dr.Iris Schoberl BBC'ye, 'Sonuçlarımız uygulamadaki deneyime çok uygun: insanlar ve köpekler sosyal iki gruptur ve birbirlerinin stresle başa çıkmalarında etkilerler' diyor.


Köpeğiniz kaygı yaşıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey kendiniz örnek olarak onu yönlendirilmektir. BBC'ye konuşan Schoberl, köpeklerin 'sahiplerinin duygusal durumlarına duyarlı olduğunu ve duygularını yansıtabileceğini' vurguladı.

Yukarıda bahsettiğimiz Jill isimli kadın işini yaptığı sırada, Olive muhtemelen stres altında. Jill beşinci kez dizinin tamamını tekrar izleyerek saatler geçireceği sırada, Olive yine orada olacak.

Kaynak: curiosity

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Evcil hayvanlar psikolojik rahatsızlıklarla başa çıkmayı kolaylaştırıyor