Köpekler yalan söylediğimizi anlayabilir mi?

Avusturya’nın Viyana Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre köpekler yalanı anlıyor. İnsanların en sadık dostları, kendilerini kandırmaya çalışanları fark edip içgüdülerine göre davranmayı seçiyor. Bir kez kandırıldıktan sonra da o kişiyle kurdukları güven bağı zedeleniyor.

25 Temmuz 2021, Pazar 11:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklar ve primatlardan farklı olarak köpekler, bir insanın yalan söyleyip söylemediğini anlayabiliyor. Viyana Üniversitesi araştırmacıları, safkan köpekler üzerinde 'gizlenmiş mama' deneyi yaptır.

Uzmanlara göre, insanlar mamanın nerede olacağına dair köpekleri yanlış yönlendirdiğinde köpekler onlara inanmayıp kendi içgüdülerini takip edebiliyor.

Viyana Üniversitesi'nden araştırmanın yazarı Ludwig Huber, "Köpeklerin 5 yaşın altındaki çocuklar gibi davranacağını düşünüyorduk ama şimdi köpeklerin birinin yalan söylediğini anladığını tahmin ediyoruz. Belki de 'Bu insan benimle aynı bilgiye sahip ancak yine de yanlış bilgi veriyor' şeklinde düşünüyorlar. Kasıtlı olarak yalan söylendiğini anlamaları mümkün." dedi.

Öte yandan, 2015 yılında Kyoto Üniversitesi tarafından yapılan benzer bir araştırma da köpeklerin onlara yalan söyleyen insanları görmezden geldiğini ortaya çıkarmıştı. Köpekler onlara yalan söylendiği takdirde verilen komutları yerine getirmemişti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düz burnu yüzünden uyutulacaktı, şimdi internet yıldızı