Köpeklere evde tuvalet eğitimi vermek zararlı mı?

Köpek sahiplerinin belki de en zorlandığı konulardan biri tuvalet eğitimi. Ne yazık ki yanlış verilen tuvalet eğitimi hem köpek dostumuzu hem de sahibini zora sokuyor. Adana'da köpek eğitmenliği yapan Murat Esen (39), köpek besleyen birçok kişinin hayvanları eğitme adı altında yanlış yollar izlediğini, özellikle evde tuvalet eğitimine zorlanan köpeklerin agresifleştiğini söyledi.

19 Ekim 2020, Pazartesi 14:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adana'da köpek eğitmenliği yapan Murat Esen, köpek eğitmenin hayvanı belli kalıplara sokmak olmadığını söyledi. Köpek eğitimi konusunda doğru bilinen birçok şeyin yanlış olduğunu söyleyen Esen, köpek ve sahibi arasında sorun var ise düzeltilmesi gerekenin köpek değil, sahibi olduğuna inandığını vurguladı.

Evde tuvalete zorlamak köpeği agresifleştiriyor

Evde tuvalete zorlamak köpeği agresifleştiriyor

Esen, sayıları azımsanmayacak derecede fazla olan bazı köpek sahiplerinin hayvanlara insanmış gibi yaklaştığını ve bu nedenle olumlu sandıkları şeylerin dahi köpeklere zarar verdiğini söyledi.

Bir köpeğe duygusal yaklaşarak, ona fazla yemek yedirmenin zarar vermek dışında bir işe yaramadığını söyleyen Esen, "Aynı şekilde tuvalet konusunda da karşıdaki canlı bir insanmış ya da bir bebekmiş gibi yaklaşmak da tamamen bir yanlış. Bir köpeği evde tuvalet yapmaya zorlarsanız bu onu zaman içinde agresifleştirir. Eve gelen misafire, sokakta gördüğü insanlara ya da hayvanlara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Köpek, tuvalet ihtiyacını yaşadığı evin dışında yani sokakta gidermelidir. Bunun sorumluluğu da sahibine aittir" dedi.

Öğrenmiyor, şartlanıyorlar

Öğrenmiyor, şartlanıyorlar

Köpek eğitimi konusunda bir diğer yanlışın da hayvana "Otur", "Kalk", "Yat" benzeri komutlar öğreterek baskılamak olduğunu ve bu yanlışı geçmişte kendisinin de yaptığını kaydeden Murat Esen, köpeklerin öğrenebilen değil, şartlanabilen canlılar olduğunu söyledi.


"Köpeklerin bizlerin dostluğuna ihtiyacı var"

"Köpeklerin bizlerin dostluğuna ihtiyacı var"

Köpeklerin doğru şartlanma ile insanla uyum içinde yaşayabileceğini anlatan Esen, "Bazı insanlar köpek beslemeyi önüne bir tabak koyup evde bırakmak olarak görüyor. Köpek beslemek, çocuk beslemekten bile hassas bir iştir. Çocuklar bir süre sonra her şeyi algılayabilir ama köpeklerin bizlerin dostluğuna ihtiyacı vardır. Köpek besleyen kişi, doğru bir şekilde hayat boyu o köpeğin sorumluluğunu almalı ve bu konuda ciddi olmalıdır" diye konuştu.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzlerken gözlerinizden kalpler çıkaracak haftanın en minnoş hayvanları