Köpeklerin beyinlerinde insanlar için özel bir bölge var

Köpeklerin insanlara olan sevgisini hepimiz biliyoruz. Ancak köpeklerin bize olan ilgisinin, oyunların, mamanın ve sevginin daha da ötesinde olduğu ortaya çıktı. Köpekler bize çok bağlı, öyle ki insan yüzlerini işlemek için beyninin özel bir bölgesini geliştirmişler.

18 Aralık 2019, Çarşamba 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Köpeklere 'insanın en iyi arkadaşı' diyoruz, çünkü köpeklerin ve insanların özel bir bağlantısı var. İnsanlar binlerce yıl önce köpekleri evcilleştirdiler, bu yüzden uzun zamandır arkadaşız. Bazı tahminlere bu süreç göre 40 bin yıl öncesine dayanıyor. Birbirimizi severek geliştik.

Genetik olarak maymunların bize daha yakın olmasına rağmen, köpekler bizi maymunlardan daha iyi anlar. Hatta bazen köpekler bizi birbirimizden daha iyi anlarlar.

Yüzümüzü tanıyabilir ve yüz ifadelerimizi okuyabilirler; ruh halimizi bile alabilirler. Ağladığınızda köpeğinizi üzdüğünü düşünüyorsanız, haklısınız.

Son dönemde köpekler üzerinde yapılan bazı araştırmalar merak uyandırdı. Binlerce yıldır insanlarla yaşayan ve bizi anlayan köpeklerin beyinlerinde farklı bir bölge mi var? Bu olası bir durum.

Sevgilinizle ilişkinizin iyiye gittiğini ve hayatında size daha fazla yer vermek istediğini, size evinde bir çekmece verdiğinde kanıtlamış olur. Ya da beyninde size özel bir bölge ayırdığında. İşte köpeklerdeki evrim bu şekilde meydana geldi.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar özellikle köpeklerin insan yüzlerini nasıl tanıdıklarına odaklandılar. 

Beyinlerinin hangi bölgelerini köpek yüzlerini işlemek için kullanıyorlar, İnsan yüzleri için hangi bölgeyi kullanıyor, aralarında fark var mı? İşte bu soruların cevaplarını bulabilmek için, hepsi bir beyin taraması süresi boyunca sabit tutulacak şekilde eğitilmiş bir düzine köpek üzerinde beyin taraması (FMRI) yapıldı. Araştırmada kullanılan köpekler uslu durdukları için yalnızca yüzde 5'lik bir veri köpek hareketlerinden ötürü engellendi.

FMRI makinesinde araştırmacılar köpeklere, köpek ve insan yüzlerinin fotoğraflarını gösterdi. Gösterilen resimlerdeki bazı yüzler köpeğin tanıdığı, bazı yüzler ise tanımadığı kişilerin yüzleriydi.

Resimlere daha da fazla çeşitlilik kazandırmak için araştırmacılar, köpeklere her insan yüzünün üç fotoğrafını gösterdi: biri olumsuz ifadeli, biri olumlu ifadeli ve üçte biri tarafsız görünüyordu.

Türler ne olursa olsun tüm yüzler, köpeklerin yüz tanıma işlemine başladığı beynin bir parçası olan temporal kortekslerindeki aktiviteyi arttırdı. Bununla birlikte, insan yüzleri ifadelerine ve aşinalıklarına bakılmaksızın, köpeklerin yüzlerinden biraz farklı bir alanda aktiviteyi tetikledi. Başka bir deyişle, köpeklerin temporal korteksinde insanlar için ayrılmış özel bir bölge var.

Şimdilik, bu bölgenin yalnızca insanlar için olup olmadığı ya da köpeklerin bu alanı başka bir türün yüzünü işlemek için kullanıp kullanmayacağı net değil.

Köpeklerin sınır çizgileri, insan yüzlerini ve duygularını okumadaki ürpertici yeteneği olsa da, bu beyin bölgesi muhtemelen insan yüzlerinde daha iyi çalışıyor.

Şu an için, köpeklerin bin yıllardır süren insanlarla olan ilişkileri kelimenin tam anlamıyla beyinlerini yeniden yapılandırmış gibi görünüyor.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kedi Vito, protezleriyle yeniden hayata tutundu