Köprü var, yolu yok!

Köprü var, yolu yok!

Yeşilırmak üzerine yapılan ve Salıpazarı ile Ayvacık ilçelerini birbirine bağlayan köprü bitirilmesine rağmen, vatandaşların fındık bahçelerinden geçecek yola izin vermemesi nedeniyle 3 yıldır hizmete açılamıyor

23 Mayıs 2012, Çarşamba 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çarşamba ilçesinde Yeşilırmak üzerine yapılan ve Salıpazarı ile Ayvacık ilçelerini birbirine bağlayan köprü bitirilmesine rağmen, vatandaşların fındık bahçelerinden geçecek yola izin vermemesi nedeniyle 3 yıldır hizmete açılamıyor.

Alınan bilgiye göre, ilçenin Çay Mahallesi’nde Yeşilırmak üzerine yapılan 250 metre uzunluğundaki dördüncü köprü, 5 vatandaşın fındık bahçelerinden geçen yola Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü’nün verdiği istimlak bedelini az bulması nedeniyle kullanıma açılamadı.

Yolun ve köprünün geçtiği yerde 10 dönüm fındık bahçesi bulunan İsa Özorman (53), Karayolları’nın verdiği fiyatın düşük olduğunu savunarak, bu nedenle fındık bahçesini istimlak ettirmediğini söyledi.

Karayolları ile anlaşamadıkları için 3 yıldır fındık bahçesinden mahsul toplayamadığını ileri süren Özorman, "Yolun bir bölümünü Çarşamba Belediyesi istimlak etti. Belediye ile her konuda anlaştık. Ancak Karayolları’nın düşük fiyat vermesi nedeniyle biz de mahkemeye başvurduk. 3 yıldır mahkeme devam ediyor. Önümüzdeki aylarda dava sonuçlanacak" dedi.

Karayolları’nın istimlak bedeli olarak metrekareye 40 lira verdiğini belirten Özorman, "Biz 100 lira istiyoruz. Bu nedenle Karayolları ile fiyat konusunda anlaşamıyoruz. Benim zaten 10 dönüm yerimde yaklaşık 3 ton fındığım oluyor. Yıllık 18 bin lira kazanıyorum. Zarardayım. Bakım yaptıramadığım için bahçemden verim de alamıyorum. Karayolları bize hem ağaç bedeli hem de arsa bedeli olarak çok az para veriyor" diye konuştu.

Fındık bahçesi sahiplerinden Cemal Deniz ise, Karayolları’nın verdiği fiyatı beğenmedikleri için mahkeme başvurduklarını, mahkemenin bitmesini beklediklerini ifade etti.

-Karayolları: "Gerçek değerleri üzerinden tespit yapıyoruz"-

Karayolları 7. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ise yol üzerinde bulunan 5 kişiye ait fındık bahçesinin metrekaresine 40 lira verdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yolun açılması için 3 yıldır kamulaştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biz gerçek değerleri üzerinden tespit yapıp vatandaşlarımıza öyle fiyat verdik. Ancak onlar yüksek fiyat beklentisi içinde olduğu için mahkemeye başvurdu. Mahkemenin vereceği kararı bekliyoruz."
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaban keçileri "koyun keçi vebası"ndan telef oldu