Kore Büyükelçisinden, Vali Baruş'a ziyaret

Kore Büyükelçisinden, Vali Baruş'a ziyaret

19 Nisan 2019, Cuma 17:22
A A
Kore Büyükelçisinden, Vali Baruş'a ziyaret

MALATYA, (DHA)- KORE Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hongghi Choi ve beraberindeki heyet, Malatya Valisi Aydın Baruş'u ziyaret etti.
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi ve beraberindeki heyet ile birlikte Malatya Valisi Aydın Baruş'u ziyaret ederek, sohbet etti. Vali Baruş Malatya'nın tarihi, doğal güzellikleri ve ekonomisi ile ilgili bilgiler verdi. Vali Baruş tarafından karşılanan Büyükelçi Choi, valilik şeref defterini imzaladı. Vali Aydın Baruş, bu anlamlı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kore Cumhuriyeti bizim dost ve duygusal bağlarla bağlı olduğumuz bir ülke bu dostluğun başlangıcı 1949 yılında Kore Cumhuriyeti'nin kurulması ile birlikte Türkiye'nin Kore Cumhuriyetini tanımasına dayanıyor. Aramızdaki bağı sağlamlaştıran hepimizin bildiği gibi Kore savaşlarıdır. 1950- 1953 yılları arasında meydana gelen savaşta Türkiye yaklaşık 21 bin 200 evladını Kore Cumhuriyeti'nin barış içerisinde yaşaması için yardım etmek üzere gönderildi. Kore savaşlarında bine yakın Türk evladı hayatını kaybetti. Kore'de hayatını kaybeden askerlerimizin anısını Kore Cumhuriyeti ile birlikte yaşatıyoruz. Kore'de savaşan gazilerimizin kurmuş olduğu dernekler var bu derneklerle Kore Cumhuriyeti yakından ilgileniyor. Bu Türk gücü içerisinde de 204 Malatyalı askerimiz var. Malatya'dan giden 4 askerimiz Kore savaşlarında hayatını kaybetti. Şu anda da yaşayan 8 gazimiz var. Birde aramızdaki bağı güçlendiren orada Türk askerlerinin Koreli yetim çocukları için inşa ettiği okul var. Tekrar Malatya ilimize hoş geldiniz diyorum, kendilerini burada ağırlamaktan büyük bir onur duyduğumuzu söylemek istiyorum" dedi.
Vali Baruş'a göstermiş olduğu misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Büyükelçi Choi ise "İlk defa Malatya'ya geldiğini, gelirken gördüğü doğal güzellikler karşısında hayran kaldım. Koreli vatandaşlar; Türklerin, Türkiye'nin fedakârlığını unutmayacaktır. Şu an Kore bir cumhuriyet ise özgür ve bağımsız ise bunda Türk insanının çok büyük fedakârlığı vardır. Her zaman yâd edeceklerdir. Ziyaret kapsamında Kore Gazileri ve ailelerini ziyaret edeceklerini belirterek, 1950 Kore harbi vesilesiyle kardeş ülke Türkiye ile ekonomik, kültürel anlamda ortaklığımız var. Bundan sonra işbirliğimiz artarak devam edecek. İki ülke arasındaki münasebetlerin geleceğe yönelik önemli adımlar olacağını dile getirdi. 
Ardından Vali Baruş ve Büyükelçi Hongghi Choi Ordu evinde düzenlenen törene katıldı. Büyükelçi Hongghi Choi'ye kayısı hediye edilirken, Büyükelçi tarafından gazilerin çocukları ve torunlara öğrenim bursu belgeleri verildi.
FOTOĞRAFLI 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2 hırsızlık şüphelisi sahte plakalı kamyonette yakalandı