Korku dolu festivallere hazır mısınız?

Avrupa'nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner uzmanları, 2012 yılında farklı seyahat deneyimleri yaşamak isteyen tatil severler için tavsiyelerde bulunuyor

29 Şubat 2012, Çarşamba 10:22
A A

Skyscanner, eğlenceli ve ürkütücü deneyimleri bir arada yaşamak isteyenlerin gidebileceği dört ilgi çekici rotayı saptadı.

Dünyadaki bini aşkın havayolunun milyonlarca rotasını tarayarak kullanıcılarına en hesaplı uçak biletleri bulma olanağı sunan Skyscanner uzmanları kullanıcılarının yaşam, eğlence ve seyahat kültürüne katkı sağlamaya devam ediyor. Skyscanner uzmanları bu kez de “dehşetli eğlence”lerin dünyadaki dört adresini araştırdı. Ölüm, cenaze ve korku öğelerini bir araya getirerek insanları eğlendirmeyi başaran bu festivaller, dini anlamlardan sıyrılıp, farklı kültürlerden insanları bir araya getirmeyi ve kucaklamayı başarıyor.

TABUTA GİRİYORLAR

Bu festivallerden biri İspanya’nın Las Nieves kentinde yapılan Ölümün Kıyısında (Near Death) isimli festival. Her yıl 29 Temmuz’da gerçekleştirilen bu festivalde tuhaf karşılanabilecek ama son derece ilgi çekici ritüeller uygulanıyor. Festivalde daha önce ölüme yakın bir deneyim yaşamış, şans eseri ölümden dönmüş insanlar, hayatta kaldıkları için şükretmek amacıyla bir tabutun içine giriyorlar ve festival katılımcıları bu insanları tabutun içinde Santa Marta de Ribarteme Kilisesi’ne götürüyor. Ölüme yakın bir deneyim yaşayan şanslı insanlar, hayatta kalanların azizesi Marta de Ribarteme’ye saygılarını ve sevgilerini tabut içinde kilisesin çevresinde dolaşarak sunuyorlar. Bu esnada cenaze müzikleri de festival katılımcılarına eşlik ediyor.
 
Meksika’nın başkenti Mexico City’de her yıl 1-2 Kasım tarihlerinde düzenlenen Ölüm Günleri (Days of the Dead) isimli festival, korku temalı etkinlikler arasında neredeyse Cadılar Bayramı kadar ünlü. İki gün süren festival süresince resmi tatil yapılıyor ve hatta bankalar da iki gün boyunca kapalı oluyor. Festivalin çıkış noktası ise, aile bireylerini bir araya getirmek ve ölüler için topluca dua etmek. Mezar ziyaretleri ile başlayan bu festival zaman içinde büyük bir turistik olaya ve katılımcılar için bir eğlenceye dönüşmeyi başarmış. Festival boyunca bu iki güne özel tatlı ve tuzlu yiyecekler servis ediliyor.  Sevdiklerinin mezarını ziyaret edenler ise onlara kadife çiçekler götürmeyi ihmal etmiyor.

DRAKULA'YA ZİYARET
 
İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde kutlanan “Whitby Goth” ise 12. yüzyılda klasik Latin sanatına tepki olarak doğan ve edebiyat, resim, mimari, müzik gibi sanatın her dalına girmeyi başaran gotik kültürünü sevenleri bir araya getiriyor. 26-30 Nisan ve 1-5 Kasım tarihleri arasında, senede iki kere kutlanan bu festival vesilesiyle binlerce katılımcı, yazar Bram Stoker’ın ünlü karakter Drakula’yı yarattığı Whitby bölgesine akın ediyor. Gotik kıyafetler veya vampir kostümleri içinde şehri dolaşan binlerce kadın ve erkek festival boyunca eğlenirken ortaya son derece renkli görüntüler de çıkıyor.
 
Yaşarken ölüm seremonisini tatmak isteyenler için farklı bir teması olan bu festivallerden bir diğeri de her yıl 27-29 Ocak tarihleri arasında Londra’da gerçekleştiriliyor. Yaşarken Ölme Festivali (For The Living) olarak anılan bu festivalde, ölmeden tabuta girmek isteyenler için klasik müzik eşliğinde özel bir cenaze töreni düzenleniyor. Böylece katılımcılar, kendi cenazelerine katılma olanağı buluyorlar.
 
Bu festivallerden birine katılarak, unutulmaz birkaç gün geçirmek isteyenler, en hızlı ve kolay yoldan en uygun uçak bileti seçeneklerine Skyscanner.com.tr adresinden ulaşabiliyorlar. 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.