Korkunç proje

İslam Kerimov'un liderliğini yaptığı Özbekistan Hükümeti, on binlerce kadını rızalarını almadan gizlice kısırlaştırmış

26 Nisan 2010, Pazartesi 05:00
A A

GİZLİCE KISIRLAŞTIRDILAR

İngiliz Sunday Times gazetesinde yer alan habere göre, İslam Kerimov’un liderliğini yaptığı Özbekistan Hükümeti, on binlerce kadını rızalarını almadan gizlice kısırlaştırdı.

Proje, ülkeyi 20 yıldır demir yumrukla yöneten Kerimov’un emriyle bu yılın şubat ayında başlatıldı. Amaç, Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi olan Özbekistan’da hızla artan nüfusu kontrol altına almaktı.

EVDE DOĞUM ARTTI

Hükümet emriyle sayısız kadın sezaryenle doğum, kist alımı gibi acil sebeplerle yattığı ameliyat masasından kısırlaştırılmış olarak kalktı. Kimine operasyon sonrasında bilgi verildi, kimiyse gerçeği aylarca hamile kalamadıktan sonra doktora gidince öğrendi.

Pek çok kadın artık korkudan, hastaneye yatmak yerine evde doğum yapmayı tercih ediyor. Şimdiye dek 10 bin kadının kısırlaştırıldığı sanılıyor. 28 milyon nüfuslu ülkede doğurganlık oranı 10 yılda 4.4 bebekten 2.5’a düştü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.