'Korku'nun ustası Wes Craven hayatını kaybetti

'Elm Sokağında Kabus' ve 'Çığlık' gibi çok sayıda klasikleşmiş korku filminin yönetmeni Wes Craven 76 yaşında, Los Angeles'taki evinde hayatını kaybetti. Unutulmaz korku filmi karakterlerinden Freddy Krueger'i sinema dünyasına kazandıran Craven, bir süredir beyin kanseriyle mücadele ediyordu

31 Ağustos 2015, Pazartesi 09:47
A A
'Korku'nun ustası Wes Craven hayatını kaybetti

Yönetmenlik kariyerine 1972 yılında "Soldaki Son Ev" (The Last House on the Left) adlı korku filmiyle başlayan Craven, uluslararası şöhreti 1984’te yayınlanan "Elm Sokağında Kabus" (A Nightmare on Elm Street) filmiyle yakaladı.

Unutulmaz korku filmi karakterlerinden Freddy Krueger’i sinema dünyasına kazandıran "Elm Sokağında Kabus", devamında gelen sekiz sinema filmi ve çeşitli televizyon dizileri, romanlar ve çizgi romanlarla birlikte bir seri halini aldı.

Yönetmen, 1996 yılında yayınladığı "Çığlık" filmiyle sinema tarihindeki yerini perçinleyerek bir diğer unutulmaz korku filmi serisine imza attı.
"Çığlık" serisinin dört filmi de Craven tarafından yönetildi.

Bunların dışında onlarca filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini üstlenen Craven, korku filminin "slasher" alt türünün gelmiş geçmiş en büyük ustalarından biri olarak kabul ediliyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...