Kornea bağışına yeni düzenleme

TBMM gündemindeki tasarı yasalaşırsa hayatını kaybeden bir kişinin korneaları aksine beyanı olduğu kanıtlanmadıkça ailesinin izni olmadan da alınabilecek

06 Kasım 2013, Çarşamba 22:00
A A
Kornea bağışına yeni düzenleme

Sağlık Bakanlığı, organ bağışının artırılmasında önemli bir adım olacak düzenleme getirmeye hazırlanıyor. TBMM gündemindeki tasarı yasalaşırsa, hayatını kaybeden bir kişinin korneaları, aksine beyanı olduğu kanıtlanmadıkça ailesinin izni olmadan da alınabilecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun bugün açıkladığı, organ bağışının artırılması için hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeyle ilgili AA muhabirine bilgi verdi. Yeni düzenlemenin sadece kornea bağışıyla ilgili olacağını vurgulayan Şencan, halen vefat eden bir kişinin aksine beyanı yoksa, kornealarının ailesinin izni olmadan da alınabildiğini söyledi.

Ancak, "beyan"ın subjektif bir kelime olduğunu, bu beyanın nasıl yapıldığının önem taşıdığını belirten Şencan, TBMM'de gündemindeki "Torba Yasa"da, bununla ilgili de bir hüküm bulunduğunu bildirdi. Bu dezenlemede "beyan" için belge veya ispat şartı getirildiğini kaydeden Şencan, "Tasarı yasalaşırsa, kişinin aksine beyanı olduğunu gösteren bir belge olmadıkça ya da bu beyanı ispat edilmedikçe ailesinin izni olmadan da korneası alınabilecek" diye konuştu. Bu kuralın kornea dışındaki organlar için geçerli olmayacağını bildiren

Şencan, şu bilgileri aktardı:

"Avrupa'da bazı ülkelerde kişinin aksine beyanı yoksa öldükten sonra organları alınabilir şeklinde düzenlemeler var ancak yine de sistem bu şekilde işlemiyor. Avrupa'da bile uygulanamayan bu sistemi Türkiye'ye getirmeyi çok makul bulmuyoruz. Biz kişinin vasiyetini veya aile onayını organ bağışı için şart koşuyoruz."


AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.