Koronavirüs hakkında bilmeniz gereken her şey

Koronavirüs hakkında bilmeniz gereken her şey

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan yeni koronavirüs tüm dünyanın alarma geçmesine yol açarken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke; hastalığın henüz etkili herhangi bir ilacının ve aşısının olmadığını belirterek virüsü tüm yönleriyle anlattı.

11 Mart 2020, Çarşamba 08:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzmanlar, 2019-nCoV olarak adlandırılan yeni koronavirüsün, öksürük, boğaz ağrısı yanı sıra, yüksek ateş, kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik ve solunum yetmezliği yakınmaları ile kendisini gösterdiğini belirtiyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke de hastalığın bilinmeyen yönlerini anlattı.

Koronavirüslerin (CoV), soğuk algınlığı ve geçmiş yıllarda ortaya çıkan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ile Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çağrı Büke, bu tür koronavirüslerin alt solunum yollarına ilerleyerek zatürre yani pnömoni ile seyrettiğini söyledi.

Koronavirüs belirtileriProf. Dr. Çağrı Büke, "Koronavirüs deve, yarasa, kedi ve yılan gibi çok çeşitli hayvan türlerinde de bulunabilen virüslerdir" dedi ve ekledi: "Hayvanlardan insanlara bulaşabilir ve insanlar arasında da bulaşma devam eder. Bunun örnekleri MERS CoV ve SARS CoV´lerde görüldü. Tıpkı mevsimsel grip gibi kuluçka süresi 5-14 gün olan virüsün belirtileri, ateş, titreme, öksürük, solunum güçlüğü baş, boğaz, kas ağrısı, şeklinde görülebiliyor."


Henüz ilaç tedavisi yok

Hastalığın henüz herhangi bir antiviral ilaç tedavisi bulunmadığını vurgulayan Prof. Dr. Çağrı Büke şunları söyledi:

Dünya nüfusunun çok büyük bir kesiminde solunum yolu enfeksiyonları şeklinde, hafif olarak atlatılabiliyor. Burada asıl önemli olan nokta grip için de koronavirüsleri enfeksiyonları için de dikkat edilmesi gerekenlere uymak. Yatak istirahati, dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi çok önemli. Vücudun bağışıklık sistemini artıracak faktörler var. Örneğin B6, B12, D vitamini, Selenyum gibi vitamin ve mineraller vücutta eksikse alınması çok önemli. C vitamininin ise sonbahar aylarından itibaren gıdalardan alınması bu tür hastalıklar görüldüğünde semptomların süresini kısaltmada etkisi var. Yoksa hastalık olduğunca C vitamini almanın ne semptomlar üzerinde ne de şiddetini azaltmada çok etkisi yoktur.


"Risk grubu dışında ateşi düşürmek hastalığı uzatır"Prof. Dr. Çağrı Büke, risk grubu olarak ifade edilen çocuklar, yaşlılar, hamileler, kronik kalp, kronik akciğer ya da nörolojik hastalığı olanlarda yüksek ateşin mutlaka düşürülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Viral enfeksiyonlarda risk grupları söz konusu değilse ateşi düşürmenin aslında o hastalığı uzattığının altını çizen Prof. Dr. Çağrı Büke, "Ateşin, şiddetli baş, kas ve eklem ağrısına yol açtığını ama hasta bu ağrılara dayanabiliyorsa böyle durumlarda hastalık süresinin 1-2 gün kısalabileceğini de ifade ediyor" diye konuştu.

"Termal kameralar önemli ama yeterli değil"

Koronavirüs nedeniyle, Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul Havalimanı’nda Çin´den gelen yolcuları termal kamerayla tarayarak vücut ısısı 38 derece üstündeki kişilerin takibe alınmasının önemli ama yeterli olmadığını işaret eden Prof. Dr. Çağrı Büke, şunları söyledi: "Kişi eğer hastaysa ve bir başka ülkeye giriş yapmak istiyorsa 2 saat önceden ateş düşürücü içerek rahatlıkla termal kameradan fark edilmeden ülkeye giriş yapabilir. Bundan dolayı termal kamera tek başına yeterli olmayabiliyor. Dolaysıyla kişinin özellikle son 14 gün içerisinde özellikle Çin´e seyahat edip etmediği bilgisi ve böyle bir durum varsa muayeneden geçirilmesi kontrolü artırmak açısından önemli ve gereklidir diyor."

"Koronavirüsten korunmak için maske takın ve el sıkmayın"Koronavirüsler için özel bir korunma önlemi olmadığını aktaran Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke şunları söyledi:

Burada genel korunma önlemlerinin mevsimsel gripteki korunma önlemleri ile benzer olduğunu ve özellikle risk grubu olarak görülen yaşlıların ve kronik hastalığı olanlar kalabalık ve kapalı ortamlara girmekten kaçınmaları gerekiyor. Kişi çalışıyorsa, kalabalık ortamlara girmesi zorunluysa maske takmalı. El temizliği de büyük önem taşıyor. Elleri gün içinde sık yıkaması, ağza ve buruna değdirilmemesi gerekiyor. Dengeli beslenmek ve hazır gıdalardan uzak durmak da önem taşıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gece yarısı uyanmanızın 7 nedeni