Koronavirüs kaygısını gidermenin 7 yolu

Tüm dünya küresel bir salgınla karşı karşıya. Koronavirüs (corona virüsü, Covid-19) ile ilgili haber yayınları ve sosyal medya paylaşımlarından kaçmak neredeyse imkansız. Özellikle paylaşılan yanlış bilgiler, Covid-19 hakkında kaygı problemi yaşamamıza ve endişelenmemize neden oluyor. Ancak koronavirüs salgınında kaygı problemlerini yenmenin yolları da var. İşte koronavirüs kaygısını gidermenin 7 yolu.

16 Mart 2020, Pazartesi 13:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Haberleri güvenilir kaynaklardan okuyun

1-Haberleri güvenilir kaynaklardan okuyun

Sağlık bilgisi ve koronavirüs kapsamı için doğru, güvenilir kaynaklar arayın ve bunlara sadık kalın. Özellikle sosyal medyada çok fazla yanlış bilgi var ve bunu okumak gerçekten kaygıyı artırabilir.

Dr. Baruch Fischhoff, Amerikan Psikoloji Derneği'nin koronavirüs kaygısı hakkındaki yayını sırasında, bilgilerinizi ve haberlerinizi nereden aldığınız konusunda dikkatli olmanız gerektiğini tavsiye etti.

'İnsanların bu aşamada yapabileceği en yararlı şey, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü veya bazı önemli medya organları gibi güvenilir bilgi kaynakları bulmak ve bunlara sadık kalmaktır' diyor Fischhoff.

2-Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltın

My Online Therapy'nin danışman psikolog ve kurucu ortağı Dr. Elena Touroni, sosyal medya ve haber sitelerinde geçirilen sürenin sınırlandırılmasını önerdi. Touroni 'Her ikisi de kaygıyı artırabilir ve özellikle kaygı bozukluğu ile mücadele eden biriyseniz, tetikleyici olabilir. Bir şeyin size zarar verdiğini kabul etmek ve ona karşı harekete geçmek bir tür öz bakımdır' dedi.

Yanlış raporlama yapan herkesi takip etmekten veya engellemekten çekinmeyin. Onları yararsız, istenmeyen gürültü olarak düşünün. Etkilenen bölgelerdeki arkadaşlarınız hakkında bilgi edinmek için sosyal medyayı yararlı buluyorsanız, çevrimiçi olarak ne kadar zaman harcadığınıza dikkat edin ve bu sürenin refahınız üzerinde negatif bir etkisi olup olmadığını değerlendirin.

3- Telefonunuzu anlık uyarılarını kapatın

3- Telefonunuzu anlık uyarılarını kapatın

Sosyal medya özet akışlarınızı iyileştirdiyseniz ve haber tüketiminizi yalnızca güvenilir kaynaklarla sınırladıysanız, telefonunuzda aldığınız haber uyarılarının sayısını azaltmayı düşünün.

4-Felaket düşüncelerini tanımlayın

'Felaket' veya bilişsel bozulma bu gibi acil durumlarda meydana gelebilir. Düşüncelerinize dikkat etmelisiniz. Aklınızda yarattığınız felaket senaryolarına dikkat edin. Felaket bir düşünceye sahip olduğunuzu fark ettiğinizde, kendinize bunun sadece bir düşünce olduğunu söyleyin.

Psikoterapist Stephanie Healey, Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) tekniklerini kaygı ile başa çıkmanın bir yolu olarak önerdi. 


5-Konuşmalarınıza dikkat edin

5-Konuşmalarınıza dikkat edin

İster işte, ister evde ya da kafede olsun, yaptığınız konuşmalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Arkadaşlarınız ve ailenizle ilgili endişeleri tartışmak ve güvence aramak doğal. Ancak konuşmalar tekrarlanırsa veya en kötü senaryolara odaklanırsa konuyu yeniden yönlendirmeyi düşünün. Enfeksiyon endişesi olan kişilerle enfeksiyon tehdidini tartışmak ilk başta rahatlatıcı olabilir, ancak endişe ve korkunun yükselişini riske atabilir. Sadece bunun hakkında ve kiminle konuştuğunuza dikkat edin.

6-Yararlı endişe ile yararsız endişe arasındaki farkı bilin

Şu anda artan bir endişe ve tehdit düzeyi hissetmek doğal. Yararlı endişe uygun bir endişe düzeyidir ve mantıklı önlemler almaya yönelebilir, yararsız endişe sürekli tehdit hakkında düşünmek ve çaresiz, panik ve hareket edemediğimiz noktaya kadar en kötü senaryolara odaklanmaktır.

Fiziksel semptomları izlemek, haberleri kontrol etmek ve hijyen konusunda uyanık olmak gibi davranışlar, bir dereceye kadar daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir, ancak kendimizi bu faaliyetlere aşırı odaklanmış bulursak, bu da artan stres ve endişe yaratan bir düzen haline gelebilir.

Stresin bağışıklık sistemini zayıflattığına dikkat etmek önemlidir, bu nedenle zihin durumunuz sizi daha savunmasız hale getirebilir.

7-Farkındalık

7-Farkındalık

Bu süre zarfında günlük 10 dakikalık bir farkındalık meditasyonu yapmayı deneyin. Farkındalık, düşüncelerimiz ve duygularımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza ve onlara mutlaka yardımcı olmayacak şekilde nasıl karışabileceğimizi görmemizi sağlar.

Zihninizin en kötü durum senaryolarını yarattığını fark ettiğinizde ya da endişeli hissediyorsanız, bir an durun, bir elinizi karnınıza yerleştirin ve burun deliklerinizden derin bir nefes alın.

Mümkün olduğunca derin nefes alın, mümkünse karnınıza kadar inin ama zorlamayın. O zaman olabildiğince yavaş nefes verin.Bunu birkaç nefes döngüsü için tekrarlayın. Yavaşça ve düzenli olarak yapın. Sonra nefes alırken üç, nefes verirken altıya kadar sayın. Bunu üç ila beş dakika boyunca yapmaya devam edin.

Şu anda çok fazla bilinmeyen var, ancak ne bildiğinize ve neyi kontrol edebileceğinize odaklanmak her zaman daha yararlıdır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüs karantinasında yalnızlıkla başa çıkma rehberi