Koronavirüs salgınının ekonomimize etkisi nasıl olacak?

Şu sıralar bana en çok gelen sorulardan biri ‘Koronavirüs salgınının ekonomimize etkisi nasıl olacak?’ İşte cevabım… / Özlem Denizmen

26 Mart 2020, Perşembe 10:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu salgının tüm dünyaya büyük etkileri olacak. Ancak bu kontrolümüzün dışında. Bizim yapacağımız en iyi şey, kontrolümüzdeki konular için doğru davranışlar geliştirmek.

Moralini yüksek tut: Bağışıklık sistemimizin güçlü olması için kaygıdan, stresten uzak duracağız. Durup durup aynı videoları izlemeyeceğiz. Ne yiyip içtiğimiz kadar ne düşündüğümüz de önemli.

Hem sağlığını hem de bütçeni doğru bilgiyle yönet: Sağlık her şeyin başı. Yediğimize, içtiğimize, hijyene dikkat edeceğiz. Belirli temel kurallara uyacağız. Evde kaldığımız dönemi hem ailemiz hem de kendimiz için verimli, eğlenceli şekilde geçireceğiz.

BİLİM DİYOR Kİ!

ABD’deki Ohio State Üniversitesi’nin araştırmasına göre; 170 genimiz stresten etkileniyor. Bu genlerin 100’ü kendini kapatıp ‘hayatta kalma modu’na geçiyor ve bağışıklık sistemimiz için gerekenleri üretemiyor.

DOĞRU FİNANSAL HAMLELER

DOĞRU FİNANSAL HAMLELER

Acil durum fonu

İçinde bulunduğumuz durum veya herhangi bir beklenmedik olayı engelleyemeyiz ama karşısında sapasağlam durabiliriz. Nasıl mı? Acil durumda kullanmak için biriktirerek.

Nasıl/Ne kadar olmalı?

En az üç aylık giderleri karşılayacak kadar

Nakit

Kolay ulaşılabilir olmalı.

Kimler biriktirmeli?

HERKES. Özellikle çocuk sahibi ve/veya ev kredisi ödeyenler mutlaka biriktirmeli.

İş durumunuz

İş durumunuz

Önümüzdeki üç ay içinde işinizi kaybetme olasılığınızın en az yüzde 50 olduğunu düşünüyorsanız, iş durumunuz kesinleşinceye kadar para biriktirin. Bu birikim size huzur verecek.

Yatırımlar

Yatırım: Şu sıralar herkeste tansiyon yüksek. Ancak gerek sağlık gerekse finansal konularda panik, yanlış kararlar almaya neden olmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Piyasalar büyük dalgalı deniz gibi. Daha önce yatırım yapmıyorsanız bu dönemde kısa vadede kazanmak için tüm birikiminizi riske sokmayın. Ayrıca, önümüzdeki 12-18 ay içinde büyük bir satın alma veya başka durumlar için paraya ihtiyacınız olacaksa yatırım yapmayın! Ancak önceden yatırım yapıyorsanız yapın. Unutmayın, bazen hiçbir şey yapmamak da yatırımdır.

BAŞARI HiKAYESİ

BAŞARI HiKAYESİ

Örnek gencimiz Sevda

Merhaba Özlem Abla ben Sevda. Ailem köyde, ben iki kardeşimle Sivas merkezde kirada kalıyorum. Hem okuyorum hem de çalışıyorum. Allah nasip ederse kaymakam olmak istiyorum. Asgari ücret bile almıyorum ama kardeşlerimi de ben okutuyorum. Yemek yapıyorum, dışarıda yemek yemiyoruz. Her şeyi hesaplı yapmaya çalışıyorum ve her gün 1 TL biriktiriyorum. Gücüm ona yetiyor. Biriktirdiğim parayla altın aldım. Herkes böyle yapmalı, tutumlu olmalı. Herkesi düşünmeli, insanlara yardım etmeliyiz.

Ek gelir istiyorum

SORU: Bu evden çıkmama sürecinde esas işime evden devam edebiliyorum ama ek gelirim olan iş için dışarıda olmam gerek ve bu şu an mümkün değil. Ama ek işe de ihtiyacım var. Ne yapabilirim?● Filiz

CEVAP: Bu soruyu çok sık alıyorum ve evden çalışarak yapılacak işlerle ilgili bir liste hazırladım. Bunlara ek başka işler de olabilir tabii. Şu sıralar birçok eğitim kurumunun beceri, bilgi kazandırmak için eğitimleri bedava vermeye başladığını da duyuyorum.


Gelirini artırmak, kendini geliştirmek için bu dönemi değerlendirebilirsin.

Çağrı merkezi operatörlüğü

Muhasebecilik

Editörlük

Sosyal medya uzmanlığı

Bloggerlık

Web tasarımı

Online spor eğitmenliği

Metin yazarlığı

Yaşam koçluğu

Online yoga eğitmenliği

E-ticaret

Dijital pazarlama

Bankalarda virüs esnekliği

Bankalarda virüs esnekliği

SORU: Elimde 6 bin lira param var. Aslında zor zamanlar için biriktirmiştim. Kardeşimin bankaya borcu var ödeyemiyor, benden istedi. Ne yapacağımı bilemedim?● Derya

CEVAP: O parayı zor zamanlar için tutmaya devam et. Kardeşine söyle gidip bankasıyla görüşsün samimiyetle durumunu anlatsın. Zaten koronavirüs dolayısıyla bankalarda borcunu ödeyemeyenlere esneklik sağlanıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sahurdan sıraya giriyorlar! Fiyatı 18 liraya düştü, metrelerce kuyruk oluştu