Koronavirüs testi ücretli mi?

Koronavirüs testi ücretli mi?

Dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınında şüpheli vakalar için kullanılan test Türkiye'de ücretli mi? Kaç kişiye koronavirüs testi yapıldı?

14 Mart 2020, Cumartesi 10:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’de sigortası olanlara 600, olmayanlara 1500 dolara mal olan test Türkiye’de ücretli mi? Bu test kaç kişiye yapıldı? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap açıkladı.

Prof. Azap açıklamasında, "Koronavirüs belirtileri gösteren biri hastaneye gittiğinde burun ve boğaz örnekleri alınıyor. Örnek virüsün canlı kalmasını sağlayan bir yaşam ortamına yani “besi” ortamına alınıp labarotuvara gönderiliyor.

Laboratuvarda, örnekte aradığımız RNA var mı yok mu diye bakılıyor. Amerikan dizilerinde gördüğümüz genetik materyali çoğaltma yöntemi bu. Örneği hastalığın RNA’sı ile karşılaştırmamız gerekiyor. Buna PCR testi (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) deniyor.

Yurt dışına ihraç edilmiyor

Hastalığın RNA’sını çoğaltmak için üretilen ‘primer’ ticari olarak satılıyor. Biz Türkiye olarak bir ay önceden ‘primer’ı üretmeye başladık. Dünyada biz de dahil dört ülkede üretiliyor. Geçen haftaya kadar Türkiye’de hastalık görülmediği için primerleri yurtdışına satıyorduk.

Ancak geçen haftadan itibaren vaka görüldüğü için artık göndermiyoruz. Türkiye’deki üretimin haftalık 2 bin primer hazırlama kapasitesi var. Ancak test sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bu test ücretli değil.

Kaç kişiye test yapıldı?

Türkiye şimdiye kadar 4 bini aşkın kişiye test yaptı. Bu rakam dünya geneline göre az gibi gelebilir ancak şüpheli vaka sayısına baktığımızda yeterli.

Yurtdışı bağlantısı, yüksek ateş ve öksürük gibi belirtileri taşıyanlara yaptığımız için şüpheli vaka sayısı az.

Hürriyet - Ece ÇelikBu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde intihar