Koronavirüsü yenen 4 kişiden 3'ünde aynı sorun baş gösteriyor

Koronavirüsü yenen 4 kişiden 3'ünde aynı sorun baş gösteriyor

Çin'in Vuhan kentinde yapılan araştırmaya göre, koronavirüsü yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra en az bir sağlık sorununun görüldüğü ortaya çıktı. Araştırmacı Dr. Bin Cao, 'Kovid-19 çok yeni bir hastalık olduğundan uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz.' dedi.

12 Ocak 2021, Salı 15:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi.

Medical Express'in haberine göre, Çinli bilim insanları, ocak ve mayıs aylarında Vuhan'da Kovid-19 tespit edilen 1700 hastayı 6 ay boyunca takip ederek bir araştırma yürüttü. Çalışmanın bulguları, 8 Ocak'ta The Lancet dergisinde yayımlandı.

En az 1 sağlık sorunu görüldü

Araştırmacılar, Kovid-19'u yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu görüldüğünü ortaya koydu. Çalışmada 6 ay sonra bu kişilerin yüzde 63'ünde yorgunluk ya da kaslarda güçsüzlük, yüzde 26'sında uyumakta zorluk ve yüzde 23'ünde depresyon gözlendiği belirtildi.

Uzmanlar, Kovid-19'u ağır atlatanların akciğer fonksiyonlarında bozulma ve böbrek işlevlerinde yüzde 13 azalma görüldüğüne de dikkati çekti.

"Uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz"

Pekin'de Çin-Japonya Dostluk Hastanesi ve Capital Tıp Üniversitesi Ulusal Solunum Tıbbı Merkezi'nden araştırmacı Dr. Bin Cao, "Kovid-19 çok yeni bir hastalık olduğundan uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cao, ciddi biçimde enfekte olan hastaların taburcu edildikten sonra bakıma muhtaç olduğunu da vurguladı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TIME dergisinden Özlem Türeci ve Uğur Şahin paylaşımı