Koronavirüsün giremediği son yerler

Koronavirüsün giremediği son yerler olarak Büyük Okyanus’un uzak köşelerindeki 10 ada ülkesi kaldı. Ekonomisi turizme bağımlı bu ülkelerin dış dünyaya kapılarını daha fazla kapalı tutacak güçleri ise kalmadı.

27 Ağustos 2020, Perşembe 09:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin’in Vuhan kentinden yayılan koronavirüs 8 ay sonunda dünyanın hemen hemen her noktasına ulaştı. Türkmenistan ve Kuzey Kore henüz resmi olarak vaka açıklamasa da salgının bu iki ülkede de yayıldığı biliniyor.

Gerçekten virüsten korunabilmiş son yerler ise Büyük Okyanus’taki küçük ada ülkeleri: Mikronezya, Palau, Marshall Adaları, Nauru, Kiribati, Solomon Adaları, Tuvalu, Samoa, Vanuatu ve Tonga. Bu 10 ülke salgının ilk döneminden beri kapılarını dış dünyaya açmıyorlar.

Ancak neredeyse tek gelir kaynakları turizm olduğu için salgının uzun sürmesi ekonomilerini çökertti. Uçakların inmediği, gemi seferlerinin durduğu adalarda oteller aylardır boş.

‘Salgın mı ekonomi mi’ ikilemi içindeki yöneticiler sonunda zorunlu tercihlerini yaptılar ve Yeni Zelanda, Avustralya gibi nispeten az vaka görülen ülkelerden yeniden turist gelmesi için diplomatik girişimlere başladılar. Eylül ayından itibaren adalar yeniden turist kabul etmeye hazırlanıyor.

Vaka saysısı 24 milyonu aştı

Vaka saysısı 24 milyonu aştı

Dünya genelinde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 24 milyon 244 bini geçti. Toplam ölü sayısı da 827 bini aştı. Virüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 16 milyon 735 bin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bodrum'a gitmek için çok az zaman kaldı