Korsan avcılarımız eve döndü

Somalili korsanlara karşı mücadele etmek üzere Aden Körfezi'ne giden Gediz Fırkateyni 154 gün sonra döndü

19 Kasım 2009, Perşembe 13:37
A A

Somalili korsanların ticaret gemilerine karşı gerçerçekleştirdiği deniz haydutluğuna karşı 19 Haziran'da NATO'nun Daimi Deniz Görevi Grubu'na katılmak üzere Gölcük Deniz Üssü'nden Aden Körfezi'ne uğurlanan TCG Gediz fırkateyni görev süresini tamamlayarak bu sabah Gölcük Deniz Üssü'ne döndü. 

Görev yaptığı 5 aylık süre içinde Somalili korsanların korkulu rüyası haline gelen, çeşitli ülkelere ait 5'i saldırı anında, diğerleri hazırlık safhasında onlarca gemiye saldırı önleyip birçok korsanı da etkisiz hale getiren TCG Gediz Fırkateyni'nin  karşılama töreninde, personel ile yakınları arasında duygusal anlar yaşandı.

3 BİN SAAT SEYİR

Donanma Komutanlığı'nın Gölcük Deniz Üssü'nden 19 Haziran'da uğurlanan TCG Gediz Fırkateyni bu sabah yine uğurlandığı günkü gibi Poyraz Rıhtımı açığında TCG Salih Reis fırkateyni ile zodyaklı SAT ve SAS komandolarınca karşılandı. Karşılama töreninde Harp Filosu Komutanı Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Ahmet Ertürk, Hucümbot Filosu Komutanı Tuğamiral Abdullah Gavramoğlu ve askeri personel ile TCG Gediz Fırkateynin de görev yapan personelin yakınları hazır bulundu.

TCG Gediz Fırkateyni Türk ticaret gemilerinin de yoğun bir şekilde seyir yaptıkları Afrika Boynuzu ve özellikle Aden Körfezi'nde icra edilen deniz haydutluğu ile mücadele harekatı kapsamında 124 gün seyir ve 30 gün liman ziyareti olmak üzere 154 gün görev yaparak 3 bin saat seyir ile 30 bin deniz mili mesafe kaydetti.

GEMİ KAÇIRMA GİRİŞİMLERİNİ ENGELLEDİ

Görev süresince 122 Türk ticaret gemisinin Aden Körfezi'nden emniyetli geçişine katkıda bulunan ve 5 gemi kaçırma girişimini de engelleyerek deniz haydutlarını etkisiz hale getiren TCG Gediz Fırkateyni görev kapsamında düşük sürat ve alçak güverteleri dolayısıyla deniz haydutluğuna karşı hassas Türk ve yabancı ticaret gemilerine verilen emirler gereğince yakın mesafeden refakat etti.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Karşılama töreninin ardından TCG Gediz Fırkateyni personelinin yakınları gemiye alındı. 5 aydır eş ve çocuklarından uzak kalan askeri personel yakınlarıyla hasret giderdi. Ailesine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Kıdemli Yüzbaşı Muzaffer Semiz, "Aden Körfezi'nde ailemizden uzak kalmamıza rağmen onurlu bir görev tamamladık. Eşimi ve çocuklarımı görmenin mutluluğu içindeyim. Onları çok özledim." diye söyledi. 

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.