Kösem Sultan'a damga vuran sahneler

Kösem Sultan'a damga vuran sahneler

İlk bölümü dün yayınlanan Kösem Sultan dizisine damga vuran aslan sahneleri...

13 Kasım 2015, Cuma 11:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Muhteşem Yüzyıl dizisinin ardından Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi dün gece ekranlardaki yerini aldı. Başta Hülya Avşar gibi birbirinden ünlü oyuncuların rol aldığı dizi dün gece sosyal medyanın da gündemindeydi.

İlk 4 bölümü için yaklaşık 50 milyon dolarlık harcama yapıldığı iddia edilen dizi reyting rekabetinde ben de varım dedi. TOTAL'de Kanal D ekranlarında yayınlanan Kurtlar Vadisi'nin gerisinde kalan Kösem Sultan dizisi, AB Grubu'nda ise zirveye oturdu.

DİZİYE DAMGA VURAN SAHNELER

Dün gece ekranlara gelen Kösem Sultan dizisine aslan sahneleri ve Kösem Sultan'ın Sultan Ahmed Han'ın annesi Handan Valide Sultan'a gösterdiği tepki diziye damga vuran sahnelerdi.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer38693","38693","201511","38693-387694.jpg","1", "0","Muhteşem Yüzyıl Kösem 2. Bölüm");

 

AŞK, KAN, SAVAŞ, GÜÇ...

Hanedanın ve devletin en kilit noktalarında tam kırk yıl duran Kösem’in aşkla, kanla, güç savaşlarıyla, büyük zaferler ve ağır yenilgilerle geçen ömrü hummalı ve titiz bir çalışmayla izleyicisini ekrana bağlıyor. Merakla izlenen dizide Türkiye’nin en başarılı oyuncularından oluşan dev bir kadro yer alıyor. Anastasia Tsilimpiou, Hülya Avşar, Ekin Koç, Mete Horozoğlu, Aslıhan Gürbüz, Kadir Doğulu, Mehmet Kurtuluş, Berk Cankat, Erkan Kolçak Köstendil, Tülin Özen, Gülcan Arslan, Nadir Sarıbacak ve Esra Dermancıoğlu’ndan oluşan kadro izleyicisiyle buluştu.

DİZİNİN KONUSU

Henüz 14 yaşındayken babasının ani ölümüyle tahta çıkan Sultan Ahmed’in genç omuzlarında koca bir cihan imparatorluğunun yükü durmaktadır. Tahta çıkan genç sultan içeride isyanlar, dışarıda değişen güç dengeleri, sarayın içerisinde çıkar çatışmaları ve tahta göz diken ihtiraslı gözlerle karşı karşıyadır. Tüm bu kara bulutlarlar arasında Sultan Ahmed’in dünyasını aydınlatan tek şey gördüğü bir tablodaki güzel kızdır. Sultan Ahmed’in bu tablodaki genç kızdan ne kadar etkilendiğini gören Safiye Sultan, tabloda resmedilen kızı dünyanın merkezine, Osmanlı’ya “taht hediyesi” olarak getirir. Ahmed ve Kösem, hem Batı’dan hem Doğu’dan çevrelenen bir dünya devletinin var olma savaşının yüklerini omuzlarında taşıyarak yürüyecekleri bu yolda, aşklarının büyük gücüyle birlikte büyüyecekler.

Hanedanın yeni düşmanları

Sultan Ahmed tahta geçtiğinde Osmanlı tahtının onun dışında yalnızca bir veliahtı kalmıştır. Onun zamanında kaldırılacak olan kardeş katli geleneği nedeniyle hanedanda erkek çocuk neredeyse kalmamıştır. Bu durumu kendileri için bir fırsat bilen Giray Kardeşler ise gözünü tahta dikmiştir. Uzun senelerdir süren geleneğe göre Kırım Hanlığı’nın hanzadeleri tahta çıkmadan evvel İstanbul’da tutuluyor, bir esir hayatına benzeyen bu sürecin sonunda Osmanlı hükümdarının kararına göre Kırım Hanlığı’nın başına geçiyorlardı. Mehmet ve Şahin Giray kardeşler buna bir son vermeye kararlıydılar.

Sultanların “perde arkası” savaşları

Kadınlar Saltanatı olarak adlandırılan dönemin zirveye çıktığı zamanları anlatan Muhteşem Yüzyıl Kösem’de sultanlar ve onların yapacakları da hikayeyi derinden etkileyecek. Büyük Valide Safiye Sultan, Handan Sultan, Halime Sultan ve Fahriye Sultan’ın müdahaleleri, çevreleri, ilişkileri Saray’ın kaderini kökünden değiştirecek.

Yeniçeri Ocağı’nın kapalı kapılar ardındaki hikayesi

Muhteşem Yüzyıl Kösem’de ön plana çıkacak hikayelerden biri de Yeniçeriler. İmparatorluk ordusunun asi ve cesur kahramanlarının geçmişleri ve gelecekleri arasında, yasakların gölgesinde sürdürdükleri hayatları kimi zaman Saray’ın en kalbine kadar etki edecek. Sultan Ahmed ve İskender’in yoldaşlığı ise İskender’in sakladığı sır ile daha da karmaşık hale gelecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şükrü Özyıldız’dan alkışlanacak hareket